Negocjator

Andrzej Grajewski

|

GN 45/2017

publikacja 09.11.2017 00:00

Zawsze na drugiej linii, a jednak odgrywał pierwszoplanową rolę w relacjach Kościół–państwo. Abp Bronisław Dąbrowski, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, przez blisko 40 lat prowadził rozmowy z komunistycznymi władzami. Minęła 100. rocznica jego urodzin.

W oczekiwaniu na przylot kard. Agostina Casarolego, od lewej bp Bronisław Dąbrowski, min. Kazimierz Kąkol, z tyłu Józef Czyrek, podsekretarz stanu w MSZ.  Warszawa 3.03.1979 r. W oczekiwaniu na przylot kard. Agostina Casarolego, od lewej bp Bronisław Dąbrowski, min. Kazimierz Kąkol, z tyłu Józef Czyrek, podsekretarz stanu w MSZ. Warszawa 3.03.1979 r.
Henryk Rosiak /epa/pap

Na wielu zdjęciach z czasów PRL dotyczących relacji Kościół–państwo rozpoznać można jego charakterystyczną sylwetkę. Stał zazwyczaj w drugim szeregu, obok kardynałów Wyszyńskiego lub Wojtyły, a później Glempa. Niemało jest także jego zdjęć z Janem Pawłem II, któremu systematycznie zdawał relacje nie tylko o życiu Kościoła w Polsce, ale także o nastrojach społecznych czy konfliktach z władzą. Niewysoki, łysawy, najczęściej z pogodnym wyrazem twarzy albo z tajemniczym uśmiechem, który w gruncie rzeczy nie wiadomo co wyrażał. Nie był wybitnym oratorem czy kaznodzieją, natomiast znakomicie się z nim rozmawiało. Precyzyjnie definiował problem i starał się dotrzeć do meritum spraw, o których toczyła się rozmowa.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.