Rozpoczęły się obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

PAP

publikacja 01.09.2017 05:30

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w obchodach w Wieluniu. Premier Beata Szydło na Westerplatte.

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęły się w piątek nad ranem w Wieluniu (Łódzkie) obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta. O godz. 4.40. w mieście zabrzmiały syreny alarmowe.

O tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

Rocznicowe uroczystości odbywają się w tym samym miejscu, przed budynkiem, w którym mieści się obecnie II LO w Wieluniu. W hołdzie ofiarom ataku odczytany zostanie Apel Pamięci. Zaplanowano wystąpienie prezydenta Dudy.

Prezydent oraz delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów i instytucji złożą kwiaty i zapalą znicze pod pomnikiem upamiętniającym zburzoną synagogę oraz pod pomnikiem ku czci ofiar niemieckiego bombardowania.

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40. do 14. na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe, zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

***

Z udziałem premier Beaty Szydło rozpoczęły się w piątek nad ranem na gdańskim Westerplatte obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się, zgodnie z tradycją, tuż przed 4.45; o tej godzinie bowiem 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

W uroczystościach oprócz premier udział biorą m.in.: szef MSZ Witold Waszczykowski, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbędzie się Apel Pamięci, po czym oddana zostanie salwa honorowa. Modlitwę za poległych odmówi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Zaplanowano wystąpienie szefowej rządu. Głos zabierze także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożą pod pomnikiem wieńce i zapalą znicze.

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.