91. urodziny królowej Elżbiety II

PAP

publikacja 21.04.2017 17:20

Najdłużej panująca w historii brytyjska monarchini, królowa Elżbieta II, obchodzi w piątek 91. urodziny. Zgodnie z sięgającą pierwszej połowy XVIII wieku tradycją, oficjalne obchody zaplanowane są jednak dopiero na połowę czerwca.

91. urodziny królowej Elżbiety II Królowa Elżbieta II Wikipedia/NASA/Bill Ingalls

Głowa brytyjskiego państwa spędza urodziny wraz z mężem, 96-letnim księciem Edynburga Filipem, oraz najbliższą rodziną na zamku w Windsorze.

Pod jej nieobecność w Londynie urodziny uświetniono salwą honorową 41 strzałów z położonego w centrum miasta Hyde Parku w południe oraz dodatkowymi 62 wystrzałami godzinę później, w pobliżu zamku Tower of London.

Z okazji urodzin Pałac Buckingham udostępnił na Twitterze wykonane po uroczystości chrztu zdjęcie miesięcznej księżniczki Elżbiety na rękach rodziców. Z kolei Clarence House, oficjalna rezydencja następcy tronu księcia Walii Karola, opublikował zdjęcie młodej królowej wraz z jej mężem Filipem z 1952 roku.

Ogólnonarodowe świętowanie 91-lecia królowej zaplanowane jest w tym roku na 17 czerwca. Zwyczaj podwójnych obchodów narodził się w 1748 roku, kiedy król Jerzy II, zaniepokojony tym, że w dniu jego rzeczywistych urodzin w listopadzie może być zła pogoda, zdecydował o przełożeniu uroczystych obchodów na przełom wiosny i lata; najczęściej czerwiec.

Elżbieta II została królową w wieku 26 lat po nagłej śmierci w 1952 roku swego ojca Jerzego VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie, który do tego czasu należał do jej praprababki Wiktorii i wynosił 63 lata. Jest obecnie najdłużej panującym - od 65 lat i 75 dni - żyjącym monarchą na świecie.

Pomimo wieku, wciąż aktywnie wykonuje swoje obowiązki, chociaż część z nich - np. honorowe zwierzchnictwo nad ponad 25 organizacjami społecznymi i charytatywnymi - przekazała najbliższym członkom rodziny. W 2016 roku wzięła udział w 332 oficjalnych wydarzeniach.

Czerwcowe przedterminowe wybory parlamentarne do Izby Gmin będą siedemnastymi za jej panowania. Obecna premier Theresa May jest trzynastym szefem rządu Jej Królewskiej Mości - pierwszym był Winston Churchill. W tym czasie Elżbieta II poznała także dwunastu kolejnych prezydentów Stanów Zjednoczonych.