Góra Przymierza

Maciej Kalbarczyk

|

GN 14/2017

publikacja 06.04.2017 00:00

Sanktuarium w Koszalinie odwiedza 160 tys. osób rocznie. Opiekujące się tym miejscem siostry budują dla nich Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne.

Obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w sanktuarium na Górze Chełmskiej. Obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w sanktuarium na Górze Chełmskiej.
mirosław rzepka /foto gość

Mamy tutaj 34 księgi próśb i podziękowań. Są zapisywane od 1992 roku. Ludzie doświadczają nawróceń, wyzwolenia z nałogów, uratowania małżeństw – wymienia s. M. Eligia Pawlisz, która należy do wspólnoty Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi na Górze Chełmskiej, będącego częścią międzynarodowego Ruchu Szensztackiego. Jego założycielem jest ks. Józef Kentenich. Jako wychowawca w pallotyńskim męskim internacie w Schönstatt w Niemczech dostrzegał potrzebę moralnej i religijnej odnowy w Kościele. 18 października 1914 r. utworzył wspólnotę, której celem miała być nauka życia wiarą na co dzień. Na miejsce spotkań wybrał dawną kaplicę cmentarną św. Michała Archanioła. To właśnie tam ks. Kentenich wygłosił wykład, w którym stwierdził, że jest przekonany o tym, iż Matka Boża przekształci tę niewielką świątynię w miejsce łask. Wkrótce kaplica ta stała się duchowym centrum ruchu i celem pielgrzymek.

Z biegiem lat wspólnoty szensztackie zaczęły powstawać na całym świecie, a wraz z nimi sanktuaria, projektowane na wzór pierwszej kaplicy w Niemczech. Do tej pory wybudowano takich 200, w tym 6 w Polsce. To znajdujące się na Górze Chełmskiej jest wyjątkowe – jako jedyne spośród wszystkich zostało poświęcone przez Jana Pawła II. Stało się to 1 czerwca 1991 roku. Siostra M. Eligia wspomina, że lało wtedy jak z cebra. – Papież powiedział, że to właśnie deszcz jest symbolem Bożej łaski i ma nadzieję, iż w przyszłości spłynie jej stąd naprawdę wiele – opowiada.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.