Pierwsze ludobójstwo XX wieku?

Maciej Legutko

|

GN 13/2017

publikacja 30.03.2017 00:00

Namibijskie plemiona Herero i Nama rozpoczęły sądową batalię o zmuszenie Niemców do wypłaty odszkodowań za ludobójstwo dokonane w 1904 roku.

Co roku członkowie plemienia Herero gromadzą się na skraju pustyni Omaheke, aby upamiętnić początek ludobójstwa z 1904 r. Co roku członkowie plemienia Herero gromadzą się na skraju pustyni Omaheke, aby upamiętnić początek ludobójstwa z 1904 r.
Juergen Baetz /dpa/pap

Wiek XX naznaczony był kilkoma straszliwymi aktami ludobójstwa. Ale pierwszy z nich jest na świecie praktycznie nieznany. W 1904 r. wojska Cesarstwa Niemieckiego okrutnie stłumiły powstanie w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej (dziś jest to niepodległe państwo – Namibia), a następnie wymordowały, zagłodziły na pustyni i zamęczyły w obozach koncentracyjnych kilkadziesiąt tysięcy ludzi, głównie członków żyjących tam plemion Herero i Nama. Mimo upadku systemu kolonialnego i panującego w Europie poczucia winy za popełnione w Afryce zbrodnie Niemcy przez dekady milczały o wydarzeniach z 1904 r., a później odmawiały udzielenia rekompensaty zdziesiątkowanym plemionom. Zniecierpliwieni tym faktem przedstawiciele Herero i Nama, wsparci przez amerykańskich prawników, w styczniu br. wytoczyli niemieckim władzom proces, domagając się odszkodowań pieniężnych. 16 marca odbyło się pierwsze posiedzenie sądu w tej sprawie. Czy pozew ma szanse powodzenia?

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.