Czas na metropolię

GN 11/2017

publikacja 16.03.2017 00:00

Do metropolii wejdą miasta od Gliwic na zachodzie do Dąbrowy Górniczej na wschodzie. Do metropolii wejdą miasta od Gliwic na zachodzie do Dąbrowy Górniczej na wschodzie.
henryk Przondziono /foto gość

Sejm przyjął projekt ustawy metropolitalnej dla woj. śląskiego. Związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin kształtującym na wspólnym obszarze ład przestrzenny, koordynującym rozwój gospodarczy, transport drogowy i szynowy, przewozy pasażerskie, współdziałającym w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich oraz w promocji związku i jego obszaru. Będzie wspomagany z budżetu państwa kwotą 250 mln zł rocznie. Związek obejmie miasta Śląska i Zagłębia, w których łącznie mieszka ok. 2 mln osób. Kandyduje do niego 27 miast. O ostatecznej akcesji zadecydują poszczególne miejscowości.

Metropolia ma powstać do 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 roku. Za przyjęciem projektu głosowało 432 posłów; tylko jeden był przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Zanim do 30 czerwca br. Rada Ministrów wyda rozporządzenie tworzące związek, wchodzące w jego skład gminy muszą przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne oraz podjąć uchwały o akcesji do nowej struktury. Związek więc będzie tworzony oddolnie.

Uchwalenie przepisów umożliwiających utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim kończy wieloletnie starania śląskich i zagłębiowskich samorządowców, zabiegających o narzędzie prawne korzystne dla integracji najbardziej uprzemysłowionej i zurbanizowanej części państwa polskiego. Ustawa może być także ważnym elementem wspierającym integralność tego obszaru ponad historycznymi podziałami, występującymi w przeszłości między Górnym Śląskiem a Zagłębiem Dąbrowskim.

Andrzej Grajewski

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.