Dla Czechów Polacy już nie tak sympatyczni

PAP

dodane 05.01.2017 19:57

Słowacja, Austria, Francja i Szwecja cieszą się największą sympatią Czechów. Polska też jest postrzegana jako sympatyczna, ale już nie tak bardzo jak przed rokiem - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu firmy CVVM.

Dla Czechów Polacy już nie tak sympatyczni Grupa czeskich pielgrzymów HENRYK PRZONDZIONO / Foto Gość

W przypadku naszego kraju spadek sympatii był największy w stosunku do sytuacji sprzed roku - pisze agencja CTK, omawiając wyniki sondażu. Polskę za kraj "bardzo sympatyczny" lub "sympatyczny" uznało 53 proc. ankietowanych Czechów (odpowiednio 14 i 39 proc.), podczas gdy przed rokiem było to 60 proc.

Sympatia dla Słowacji jest wśród Czechów największa - to jedyny kraj, o którym więcej niż połowa ankietowanych powiedziała, że jest "bardzo sympatyczny", a za "sympatyczny" uznało go 32 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Austria, Francja, Szwecja, Norwegia, Włochy i Wielka Brytania, które za "bardzo sympatyczny" lub "sympatyczny" uznało około dwóch trzecich ankietowanych. Około połowy respondentów - podobnie jak o Polsce - sądzi tak o Węgrzech, Japonii, Grecji, Brazylii, USA i Niemczech.

Z kolei za kraje "bardzo niesympatyczne" Czesi uznali przede wszystkim Irak, Syrię, Iran i Afganistan (ponad 42-44 proc. ankietowanych). Antypatia wyraźnie przeważała też w przypadku Indii, Rosji, Ukrainy, Chin i Izraela. Za kraj "bardzo sympatyczny" lub "sympatyczny" Rosję uznało 26 proc. Czechów, a Ukrainę 22 proc.

Wzrosła sympatia dla Grecji, choć - jak pisze agencja CTK - nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed dwóch lat. Spadła nieco sympatia dla Chin, Francji, Szwecji, W. Brytanii, Włoch i Niemiec.

Sondaż przeprowadzono w listopadzie 2016 roku. Objęto nim 1019 osób w wieku powyżej 15 lat.

 

Tagi:
CZECHY,