Przypadek Mindszentyego

Andrzej Grajewski

|

GN 52/2016

publikacja 22.12.2016 00:00

Wigilię 1956 r. prymas Węgier spędzał w samotności, izolowany w ambasadzie USA w Budapeszcie. Uwięziony w 1948 r., uwolniony w 1956, tylko przez trzy dni przebywał na wolności. Chroniąc się przed ponownym aresztowaniem, poprosił o azyl Amerykanów. Spędził u nich 15 lat.

Przypadek Mindszentyego IMRE FOELDI HUNGARY OUT /epa/pap

Los kard. Józsefa Mindszentyego, prymasa Węgier, był jedną z najważniejszych kwestii absorbujących dyplomację Stolicy Apostolskiej w latach 60. XX wieku. Tę sytuację dobrze wyrażają zapiski kard. Agostina Casarolego, odpowiedzialnego w Sekretariacie Stanu za negocjacje z rządami Europy Wschodniej. „Niezłomna postać starego kardynała ciążyła niby kamień rządowi jako symbol niewzruszonej granitowej wytrwałości, w sercu rzeczywistości, która jednak zmieniała się lub zaczynała zmieniać” – wspominał po latach, nazywając obszar spraw związanych z osobą prymasa Węgier „przypadkiem Mindszentyego”.

Pokazowy proces

Kardynał Mindszenty został aresztowany w grudniu 1948 roku. Trzy miesiące później oskarżono go o „przestępstwa zmierzające do obalenia republiki, zdradę stanu, szpiegostwo i handel walutami”. Pokazowy proces był prowokacją przygotowaną na rozkaz Má­tyása Rákosiego, szefa węgierskich komunistów. Trybunał ludowy skazał kardynała na karę dożywotniego więzienia. Uwolnili go żołnierze, gdy wybuchło antykomunistyczne powstanie. Od 31 października 1956 r. przebywał w Budapeszcie, wspierając rodaków w walce o wolność. Kiedy 3 listopada wojska sowieckie wkroczyły ponownie do Budapesztu, przedstawiciele rządu zaproponowali, aby poprosił Amerykanów o azyl. Wraz ze swym sekretarzem, ks. dr. Egonem Turchánym, prymas Węgier przeszedł między sowieckimi czołgami i dotarł do ambasady USA położonej w pobliżu, przy placu Wolności. Przyjął ich kierujący placówką Eduard Thompson Wailes, który natychmiast przekazał do Waszyngtonu prośbę prymasa o azyl polityczny. Po kilku godzinach prezydent Eisenhower azyl przyznał.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.