Natura twarda i wytrwała

ks. Tomasz Jaklewicz

|

GN 51/2016

publikacja 15.12.2016 00:00

Człowiek to był narwany i pełen cudacznych pomysłów… Kłócił się ze wszystkimi… Krnąbrny, a przy tym uparty – tak charakteryzował go konsul generalny Rosji w Palestynie. Dzięki jego uporowi w Starej Jerozolimie znajduje się do dziś mały skrawek Polski.

Ksiądz Marcin Pińciurek (1860–1930), twórca Domu Polskiego w Jerozolimie. Ksiądz Marcin Pińciurek (1860–1930), twórca Domu Polskiego w Jerozolimie.
reprodukcja henryk przondziono /foto gość

Ziemia Święta właśnie dlatego, że tak święta, jest też tak bardzo droga. Każdy metr kwadratowy na terenie Starej Jerozolimy jest czymś bezcennym. Trzeba o tym wiedzieć, aby docenić dzieło życia ks. Marcina Pińciurka, który za punkt honoru postawił sobie to, aby polscy pielgrzymi mieli swój dom w pobliżu Grobu Pańskiego. To dzięki jego staraniom przy VII i VIII stacji Drogi Krzyżowej stoi dwupiętrowy budynek z napisem nad wejściem „Dom Polski”. Ośrodek wciąż służy Polakom pielgrzymującym do grobu Chrystusa. Dzięki staraniom ks. Zygmunta Lipskiego w 2014 roku poświęcono tam pamiątkową tablicę, która przypomina kapłana, dzięki któremu Polska ma swój skrawek ziemi, świętej ziemi, w samym sercu Jeruzalem.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.