Papież na Jasnej Górze. Czuwanie od świtu

PAP

publikacja 19.07.2016 11:17

W dniu wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze wierni będą tam czuwać od świtu. Zgromadzeni na błoniach pielgrzymi będą się modlić, wysłuchają też archiwalnych, tam wygłoszonych tekstów św. Jana Pawła II i obejrzą krótki film o sanktuarium.

Papież na Jasnej Górze. Czuwanie od świtu Ostatnie przygotowania do przyjazdu papieża na Jasną Górę Waldemar Deska /pap

Franciszek odwiedzi Jasną Górę 28 lipca, gdzie przed południem odprawi na błoniach uroczystą Mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele władz państwowych, setki duchownych i kilkaset tysięcy wiernych.

Bezpośrednie przygotowanie do spotkania z papieżem Franciszkiem odbędzie się na jasnogórskim szczycie. Czuwanie wiernych rozpocznie się tam już o świcie. Na godz. 5 zaplanowano przypomnienie w materiale dźwiękowym tekstów św. Jana Pawła II wygłoszonych na Jasnej Górze właśnie.

Po komunikatach i ogłoszeniach o godz. 6 odbędzie się uroczyste wniesienie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która zostanie umieszczona przy ołtarzu, skąd nieco później papież przewodniczyć będzie Eucharystii.

Zaplanowano też modlitwy, m.in. śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP oraz jutrznię ku czuci Matki Bożej Jasnogórskiej.

Chwilę przed godz. 7 na telebimach zostanie wyświetlony ok. 20-minutowy film poświęcony jasnogórskiemu sanktuarium. Potem przed wiernymi wystąpi bp Antoni Długosz i zespół Marcina Wyrostka.

Od godz. 7.40 zaplanowano już próby chóru z wiernymi przed liturgią, a od godz. 8.20 bezpośrednio do przyjazdu papieża - modlitwę różańcową.

Jasnogórskie biuro prasowe przypomina, że w związku z organizacją wizyty papieża bramy klasztoru zostaną zamknięte 27 lipca ok. godz. 16 i zostaną otwarte dla wiernych dopiero po wyjeździe Franciszka.

Tego dnia na placu przed Jasną Górą zostaną też rozstawione płotki bezpieczeństwa, które wyznaczą trasę przejazdu papieża pomiędzy pielgrzymami, tworząc sektory.

Wejście do nich będzie możliwe tylko przez tzw. bramki bezpieczeństwa 28 lipca w godzinach 2-7. Po godz. 7 wejścia do sektorów zostaną zamknięte. Oprócz kilku podstref wyznaczonych m.in. dla duchownych i osób niepełnosprawnych, o wejściu wiernych na błonia będzie decydowała kolejność przybycia. Szacuje się, że plac ten - w obecnym układzie - pomieści kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów.

Wejście do pozostałych miejsc, gdzie gromadzić się będą wierni - pobliskich parków, al. H. Sienkiewicza, al. NMP i pl. Biegańskiego - nie będzie wymagać przejścia przez tzw. bramki kontrolne i będzie też możliwe w późniejszych godzinach.

W celach bezpieczeństwa biuro przypomina także pielgrzymom o zakazie wnoszenia do sektorów niebezpiecznych przedmiotów (ostrych, metalowych itp.) oraz pojemników z płynami o pojemności powyżej 1,5 litra, innych niż plastikowe. Organizatorzy proszą też o niewnoszenie ze sobą dużych bagaży (np. plecaków czy walizek).

Pielgrzymi powinni też zabrać ze sobą niezbędne lekarstwa oraz dowód tożsamości. Osoby starsze, małoletnie, a szczególnie dzieci, proszone są o posiadanie przy sobie informacji kontaktowych: numeru telefonu opiekuna i adresu zamieszkania oraz miejsca parkingu, na którym pozostawiono autokar lub auto - czytamy w komunikacie.

Zarówno jasnogórskie błonia, jak i pozostała część miasta, gdzie wyznaczono miejsca dla pielgrzymów, będą nagłośnione i zaopatrzone w telebimy (łącznie stanie ich 10). Tam też w czasie Mszy św. mają dotrzeć kapłani z Komunią św.

Zgodnie z programem wizyty papieża, Franciszek wyląduje na Jasnej Górze o godz. 9.15. Najpierw przejedzie między wiernymi zgromadzonymi na błoniach, potem uda się na modlitwę do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a o godz. 10.30 na jasnogórskim szczycie odprawi Eucharystię z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.