Rolnik wyorał rzeźbę...

ks. Jacek Waligóra

publikacja 17.06.2016 11:54

Archidiecezja lwowska posiada wiele sanktuariów. Jednym z nich jest lwowska katedra, pozostałe jednak są w większości słabo znane. Aby je przybliżyć, rozpoczynamy publikację cyklu tekstów o katolickich sanktuariach Ukrainy. Będziemy je publikować co kilka dni aż do zakończenia sezonu wakacyjnego. Ich autorem jest ks. dr Jacek Waligóra, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dorosłych Kurii Metropolitalnej we Lwowie.

Sanktuarium św. Anny Samotrzeć i klasztoru Karmelitów Trzewiczkowych w Sąsiadowicach koło Sambora

Rolnik wyorał rzeźbę...   Kościół św. Anny i klasztor w Sąsiadowicach ks. Jacek Waligóra Sąsiadowice to wieś położona pomiędzy Chyrowem a Samborem. Pierwsze wzmianki historyczne o tej wiosce pochodzą z XIV wieku. Drewniany kościół parafialny został konsekrowany w roku 1481, kiedy to też powstała parafia, na czele której stanął pierwszy proboszcz o imieniu Paweł. Kościół z czasem uległ zniszczeniu, a nową świątynię wybudowali właściciele ziemscy Sąsiadowic z Felsztyna Herburtowie. Świątynia została spalona przez Tatarów w 1624 roku i w tym samym roku odbudowana. Pełniła zadania kościoła parafialnego aż do roku 1730, kiedy to została sprzedana wspólnocie prawosławnej i przewieziona do Felsztyna, (obecnie Skieliwka) gdzie znajduje się i pełni swoje zadania religijne dla tamtejszej wspólnoty prawosławnej. Rolnik wyorał rzeźbę...   Wnętrze kościoła św. Anny ks. Jacek Waligóra Od dłuższego czasu czynności sakralne w Sąsiadowicach pełnił kościół klasztorny p.w. św. Anny w Sąsiadowicach na tak zwanej „Górze Łaskawej”. W 1585 roku jeden z rolników, orząc swoje pole na Górze Łaskawej, wyorał z ziemi płaskorzeźbę św. Anny Samotrzeciej. Swoje znalezisko zaniósł do właścicieli ziemskich Herburtów, ci zaś zanieśli tę figurę do kościoła parafialnego. Figura jednak w cudowny sposób trzykrotnie wracała na miejsce, gdzie została znaleziona.

Właściciele ziemscy tych terenów – Herburtowie postanowili zatem wybudować tam kaplicę, gdzie św. Anna mogłaby odbierać cześć. Następnie w 1589 roku wybudowano murowany kościół, który został konsekrowany 15 listopada 1591 roku, a wokół niego wzniesiono drewniane zabudowania klasztorne. W 1603 roku do Sąsiadowic przybyli karmelici, aby objąć opiekę nad kościołem i łaskami słynącą figurą św. Anny. W tym samym roku karmelitom powierzono opiekę duszpasterską nad parafią w Sąsiadowicach i kościołem parafialnym św. Mikołaja, a także nad parafią z kościołem parafialnym w Felsztynie. Rolnik wyorał rzeźbę...   Figura św. Anny Samotrzeciej (z Maryją i z Dzieciątkiem Jezus) ks. Jacek Waligóra Karmelici przebywali w Sąsiadowicach do lipca 1946 roku, kiedy zostali zmuszeni przez reżim komunistyczny ówczesnego Związku Radzieckiego do opuszczenia klasztoru..

W 1989 roku wspólnota rzymskokatolicka w Sąsiadowicach odzyskała kościół  od władz państwowych. Przystąpiono do odbudowy kościoła, który był w całkowitej ruinie. Opiekę nad parafią objęli księża diecezjalni.

W nocy z 2 na 3 lutego 2010 roku wybuchł pożar, który strawił całkowicie dach i w znacznej mierze uszkodził kościół i klasztor. Wkrótce po tym wydarzeniu, został odbudowany spalony dach i wyposażono zakrystię w sprzęt i paramenty liturgiczne W sierpniu następnego roku (2011) na prośbę arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego do Sąsiadowic powrócili oo. karmelici.

Dzięki staraniom oo. karmelitów 26 lipca 2016 roku do Sąsiadowic powróciła św. Anna w  kopii płaskorzeźby (oryginał znajduje się w klasztorze oo. karmelitów w Krakowie)

24 lipca 2016 r. z okazji uroczystości odpustowych św. Anny, odbędzie się z udziałem Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego, oraz delegata Generała z Rzymu uroczyste reerygowanie klasztoru, na które karmelici serdecznie zapraszają. W tym dniu zostanie również ogłoszone nowe sanktuarium – św. Anny. Rolnik wyorał rzeźbę...   Malowidło przedstawiające św. Annę Samotrzeć nad kościołem i klasztorem karmelitów ks. Jacek Waligóra