Bieg Marduły w liczbach

Wojciech Teister

publikacja 30.05.2016 14:00

W sobotę zapraszamy na mistrzostwa Polski w skyrunningu w Zakopanem. A już teraz garść ciekawostek na temat jednego z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych biegów górskich w Polsce: tatrzańskiego Wysokogórskiego Biegu im. Franciszka Marduły.

Bieg Marduły w liczbach Zawodnicy w okolicach Czarnego Stawu Gąsienicowego Anna Karpiel-Semberecka

  • W tym roku Wysokogórski Bieg im. druha Franciszka Marduły jest organizowany przez zakopiańskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół po raz 9.
  • Po raz piąty wyścig ma status mistrzostw Polski w skyrunningu (czyli biegu wysokogórskim).
  • W dotychczasowych 8 edycjach wystartowało w sumie 1576 zawodników i zawodniczek, przy czym chętnych było znacznie więcej, gdyż od kilku lat, aby wystartować, nie wystarczy się zarejestrować, ale trzeba też mieć szczęście w losowaniu - liczba zapisanych znacznie przewyższa limit uczestników wyznaczony przez Tatrzański Park Narodowy.
  • Najwięcej zawodników ukończyło bieg w 2014 r. - na mecie w przewidzianym limicie czasu zameldowało się 305 biegaczy.
  • Od 2015 roku zawodnicy mierzą się z ekstremalnie trudną trasą, obfitującą w fantastyczne widoki: mają do pokonania 32 km dystansu z przewyższeniami 2218 m pod górę i tyle samo w dół.
  • Regulaminowy limit czasu na pokonanie odległości od startu do mety to 6 godzin. Dużo? Zależy. Przeciętnemu turyście przejście tej trasy zajmuje ok. 12 godzin.
  • Bez wątpienia królem Biegu Marduły i niekwestionowanym królem polskiego skyrunningu jest Marcin Świerc, który w tym wyścigu triumfował aż 7 razy. W zasadzie zawodnik ten nie wygrał jedynie w pierwszej edycji (w której nie startował) - od 2009 roku na trasie Marduły jest niepokonany. Czy w tym roku podtrzyma tę passę?
  • Walka o tytuł królowej nie jest już taka oczywista: najwięcej triumfów ma Anna Celińska (3 wygrane - 2010-2012). Tuż za nią z dwoma wygranymi jest Dominika Wiśniewska-Ulfik (triumfowała w latach 2013-1014). W 2015 r. Wygrała Magdalena Kozielska.
  • Rekord obecnej trasy należy do Marcina Świerca - w 2015 r. przebiegł "Mardułę" w 3 godziny, 1 minutę i 19 sekund. Czy w tym roku ktoś złamie magiczną barierę 3 godzin?
  • Rekordzistką wśród kobiet jest Magdalena Kozielska - w 2015 r. ukończyła bieg w imponującym czasie 3 godzin, 42 minut i 12,9 sekundy.
  • W tegorocznym biegu wystartuje pełna obsada 350 biegaczy. Wśród nich znajdzie się 50 kobiet i 300 mężczyzn. Większość zawodników (343) to Polacy. Startuje też 3 Białorusinów, 3 Czechów i jeden obywatel USA.

Wysokogórski Bieg im. druha Franciszka Marduły jest rozgrywany w ramach Zakopiańskiego Weekendu Biegowego. Zawodnicy wystartują w sobotę, 4 czerwca o 7:00 sprzed Kina Sokół przy ulicy Orkana (150 m. od Krupówek). Meta jest zlokalizowana w parku przy Placu Niepodległości - kilkaset metrów powyżej startu. Finisz najlepszych jest spodziewany ok. godziny 10:00. Ostatni sklasyfikowani zawodnicy przekroczą metę ok. 13:00. W międzyczasie w parku i okolicy strefy mety na wszystkich zawodników i kibiców czeka spora dawka dobrej zabawy. Zapraszamy do kibicowania wszystkich przebywających w tym czasie w Zakopanem i okolicy. Patronat medialny nad imprezą obejmuje "Gość Niedzielny". Zdjęcia z trasy Biegu Marduły będziecie mogli zobaczyć w sobotę wieczorem na stronie gosc.pl oraz na profilu fejsbukowym "Gościa Niedzielnego".

Zobacz niesamowitą filmową relację z Biegu Marduły 2015:

Zakopiański Weekend Biegowy z Sokołem
TG Sokół Zakopane

Przebieg trasy Biegu Marduły:

Bieg Marduły w liczbach