Kobiety bardziej religijne?

Agata Puścikowska

|

GN 17/2016

publikacja 21.04.2016 00:00

Sondaż. Podczas niedzielnych Mszy św. widać wyraźnie, że kobiet w kościele jest więcej. Niektórzy dodają z przekąsem: „W Polsce to wina żeńskokatolickiego Kościoła, który na margines kościelny wypycha mężczyzn”.

83 proc. kobiet na świecie to osoby religijne 83 proc. kobiet na świecie to osoby religijne
józef wolny /foto gość

Okazuje się jednak, że większa religijność pań to tendencja niezależna od religii i kraju zamieszkania. Najnowsze badania amerykańskiego Pew Research Center potwierdziły, że kobiety są bardziej religijne niż mężczyźni. Z badań socjologicznych, które przeprowadzono w 192 krajach, wynika, że aż w 61 państwach więcej kobiet niż mężczyzn przyznaje się do przynależności do jakiejkolwiek religii. Na pytania ankieterów odpowiadali chrześcijanie, muzułmanie, buddyści, hinduiści, żydzi i ateiści. 83 proc. kobiet na świecie to osoby wierzące, zaś spośród mężczyzn wyznaje jakąś religię 80 procent. U chrześcijan w praktykach religijnych uczestniczy więcej kobiet, odwrotnie niż u żydów ortodoksyjnych czy muzułmanów, co można bez trudu wytłumaczyć tym, że w wielu krajach muzułmanki nie mogą chodzić do meczetu.

W krajach chrześcijańskich aż 10 proc. więcej pań niż panów modli się codziennie. W krajach muzułmańskich płeć nie ma wpływu na częstotliwość modlitwy. Rekord padł we Włoszech i w Kolumbii, gdzie do kościoła chodzi w niedzielę aż o 20 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. Najwięcej ateistów jest w Australii, Wielkiej Brytanii, Chinach, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Statystycznie więcej jest ateistów płci męskiej niż żeńskiej. Bardzo religijna jest Afryka. Na przykład aż 90 proc. chrześcijanek w Ghanie stwierdziło, że religia jest bardzo ważna w ich życiu. To samo powiedziało tam 98 proc. muzułmanek.

 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.