Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Co nam daje reforma 67?

PAP

publikacja 21.10.2015 07:28

Symulacje emerytalne, jakie ZUS przeprowadził na prośbę "Dziennika Gazety Prawnej", wskazują na poważny problem: na rynek weszło pokolenie młodych ludzi, których zabezpieczenie emerytalne będzie bardzo niskie.

Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Co nam daje reforma 67? Obecnie pokolenie wchodzące na rynek pracy może liczyć na szczątkowe emerytury po dopracowaniu do wieku emerytalnego 67 HENRYK PRZONDZIONO /Foto Gość

To 30-latkowie, którzy swoją karierę rozpoczynali pracując kilka lat na umowach cywilnoprawnych, czyli "śmieciówkach". Konsekwencją tego, że nie płacili wcale, lub płacili zaledwie symboliczne składki do ZUS, a na etat załapali się dopiero po trzydziestce i przez resztę kariery zawodowej zarabiali przeciętną krajową, będzie bardzo niska, niespełna 35-procentowa stopa zastąpienia, czyli relacja ostatniej pensji do pierwszej emerytury.

A to i tak pod warunkiem pracy do 67 roku życia. Bo jeśli taka osoba pójdzie na emeryturę dwa lata wcześniej, świadczenie będzie stanowiło już tylko 30 proc. pensji.