Poznaj najlepsze polskie schroniska

Wojciech Teister /npm Magazyn Turystyki Górskiej

publikacja 24.07.2015 14:18

Opublikowano kolejny ranking schronisk magazynu "NPM". To już czwarta edycja rankingu. Zestawienie jest wyjątkowe, ponieważ miejsc nie zdobywa się za pomocą prostej klikanki internetowej, ale na podstawie wieloaspektowych ocen działania schroniska wystawianych przez "tajnych agentów", którzy odwiedzają każde schronisko anonimowo, dwa razy w roku.

Poznaj najlepsze polskie schroniska   Schronisko nad Morskim Okiem zajęło w rankingu "npm" 24 miejsce Jar.ciurus / CC 3.0 Zbieranie ocen do rankingu trwało od 1 lipca 2014 r. do 15 czerwca 2015, czyli prawie okrągły rok. Oceniano 66 schronisk górskich działających pod szyldem PTTK. Jakie były kryteria i sposób oceny?

Testerzy magazynu "npm" odwiedzili każde z notowanych schronisk dwukrotnie: w sezonie letnim i zimowym, incognito, jako zwykły turysta. Gospodarze nie byli informowani o wizycie, dlatego nie mogli w żaden sposób przygotować się do oceny. Kryteria oceny były takie same jak w poprzednich edycjach rankingu. Pierwsza kategoria to wyżywienie (max 30 pkt.), Brano pod uwagę ofertę bufetu, jej różnorodność, jakość posiłków, godziny otwarcia, ale tez dostępność kuchni turystycznej dla wędrowców przygotowujących własny posiłek. Druga kategoria to nocleg i wypoczynek (również max 30 pkt). Zmęczony wycieczką turysta musi odpocząć. Pod uwagę brano wyposażenie pokojów, czystość, temperaturę w pokojach (szczególnie ważne zimą) oraz dostępność schroniska nocą. Kryterium trzecie to warunki sanitarne (max 24 pkt). Na tę część oceny składała się dostępność ciepłej wody, jakość i czystość łazienek i toalet oraz ich liczba w stosunku do wielkości obiektu oraz dostęp do suszarni. Ostatnim elementem oceny była rzecz nieco subiektywna: atmosfera panująca w schronisku. To kryterium bardzo szerokie, bo - jak podają autorzy rankingu - mieszczą się w nim m. in. łatwość komunikacji i ocena strony internetowej, przestrzeganie ciszy nocnej, ale też uprzejmość obsługi i wszelkie imprezy i atrakcje towarzyszące, jakie gospodarze oferują swoim gościom. W tej kategorii można było uzyskać maksymalnie 16 pkt. W sumie schronisko idealne mogło zdobyć 100 pkt. Ale jak wiadomo, ideały praktycznie się nie zdarzają. Które schroniska były najgorsze, a które najlepsze? Prezentujemy 10 najlepszych obiektów.

Poznaj najlepsze polskie schroniska   Schronisko na Hali Lipowskiej Jerzy Opioła / CC 3.0 Miejsca od 10 do 6 zajęły następujące schroniska górskie:

10. Schronisko na Hali Łabowskiej - Beskid Sądecki: 75,2 pkt.

9. Schronisko na Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim: 75,9 pkt.

8. Schronisko na Przegibku - Beskid Żywiecki: 77,8 pkt.

7. Schronisko Pasterka w Górach Stołowych: 79,7 pkt.

6. Schronisko na Turbaczu - Gorce: 80,8 pkt.

Jakie obiekty zajęły miejsca w pierwsze piątce zestawienia? O tym na kolejnych stronach.

Poznaj najlepsze polskie schroniska   Bacówka na Rycerzowej Jerzy Opioła / CC 3.0 Miejsce 5. Bacówka na Rycerzowej w Beskidzie Żywieckim  (82,3 pkt) - Niewielki obiekt trzyma wysoki poziom obsługi od lat. W poprzednim rankingu zajął również bardzo dobre 7. miejsce. Wśród podstawowych zalet obiektu autorzy rankingu wymieniają smaczne jedzenie, miłą obsługę i miejsce na przygotowanie swoich posiłków, pomimo ograniczonej powierzchni budynku. Bardzo wysokie noty Bacówka otrzymała za atmosferę i warunki noclegowe. Wadami obiektu jest słabe oświetlenie w łazienkach i brak stałego dostępu do prądu (agregat jest włączany po zmierzchu). 

Poznaj najlepsze polskie schroniska   Schronisko na Jaworzynie Krynickiej Pudelek / CC 3.0 Miejsce 4. Schronisko Jaworzyna Krynicka w Beskidzie Sądeckim (84,2 pkt.) - To chyba najwyższy awans w porównaniu do poprzedniej edycji rankingu. Jaworzyna Krynicka przed dwoma laty została sklasyfikowana na odległym 54. miejscu. Awans o 50 pozycji to przede wszystkim zasługa nowych gospodarzy, którzy od zeszłego roku zajmują się schroniskiem. Obiekt oferuje turystom łazienki we wszystkich pokojach, liczne warsztaty i imprezy okolicznościowe oraz górską bibliotekę i pokaźna kolekcje gier planszowych.  Zadbane pokoje i toalety oraz bogaty wybór dań to kolejna zaleta schroniska. Słabości? Wysokie ceny (nawet do 109 zł/noc), chłód w suszarni i... niedostępność niektórych pozycji z menu pod koniec dnia.

Poznaj najlepsze polskie schroniska   Markowe Szczawiny Jerzy Opioła / CC 3.0 Miejsce 3. Schronisko Markowe Szczawiny w masywie Babiej Góry; Beskid Żywiecki (86 pkt) - Nowoczesne schronisko, nie ma już tego klimaty, co poprzedni obiekt na markowych Szczawinach, ale i tak radzi sobie świetnie. W poprzednim rankingu zajął 4. miejsce, dziś wskoczył na podium. Najmocniejsze strony to czystość w pokojach i łazienkach,  dobre jedzenie i niestandardowa obsługa - anonimowy tester otrzymał ciepłe danie po 22, czyli w godzinach, gdy bufet był już nieczynny. Do tego turyści mają do swojej dyspozycji suszarnię z prawdziwego zdarzenia, kuchnię turystyczną i ciepłą wodę 24 h na dobę  Zima można wypożyczyć sprzęt turystyczny i wziąć udział w szkoleniach skiturowych i lawinowych. Niestety toalety dla osób nienocujących w schronisku są płatne, a strona internetowa rzadko aktualizowana.

Poznaj najlepsze polskie schroniska   Andrzejówka Radwa / CC 3.0 Miejsce 2. Schronisko Andrzejówka w Górach Kamiennych (88,3 pkt.) - Zwycięzca poprzedniej edycji również tym razem na szpicy zestawienia. Stary, drewniany obiekt gwarantuje fantastyczna atmosferę i warunki noclegowe na wysokim poziomie. W czyściutkich łazienkach do dyspozycji turystów są suszarki, a w bufecie jedzenie z najwyższej półki. Brakuje suszarni i kuchni turystycznej, ale można przygotowywać swoje posiłki w głównej jadalni obiektu. No i jest świetna atmosfera, która zapada w pamięć wszystkim odwiedzającym to najlepsze sudeckie schronisko.

Poznaj najlepsze polskie schroniska   Schronisko w Dolinie Roztoki Arvedui89 / CC 3.0 Miejsce 1. Schronisko w Dolinie Roztoki w Tatrach Wysokich (92,5 pkt.) - Niesamowita Roztoka, w której gospodarzami są Anna i Stefan Krupa od lat jest najlepszym tatrzańskim schroniskiem, a w tym roku potwierdziła, że to najlepsze schronisko w Polsce. Gospodarze z tatrzańskiej polany w rankingu zdobyli aż 92,5 pkt na 100 możliwych i zdecydowanie zostawili w tyle konkurencję. W schronisku cały czas się sporo dzieje. W ciągu kilku lat odnowiono korytarze, odświeżono pokoje, praktycznie od podstaw stworzono wyłożoną jasnym drewnem klimatyczna jadalnię. W jadalni, świetlicy i łazienkach (nowiutkich, bo wyremontowanych w tym roku) jest ogrzewanie podłogowe. Tutejszy bufet i kuchnia są czynne od 6 do 22! A i poza tymi godzinami można liczyć na coś na ząb. Jeśli do tego dodamy bardzo szeroki wybór wyśmienitych dań w naprawdę przystępnych cenach i najtańsze chyba w całych tatrach noclegi (30-50 zł, podłoga 20), otrzymujemy obraz miejsca, w którym dla turysty robi się naprawdę wszystko. Roztoka oferuje też bogatą ofertę ponadstandardową: to szkolenia górskie czy kursy lawinowe a także dostępna dla gości biblioteka górska i spory wybór planszówek. Co ważne dla wierzących wędrowców - w niedziele w sezonie w schronisku jest odprawiana Msza Święta. Największym jednak atutem schroniska jest wspaniała atmosfera i niezwykle uprzejma obsługa.