Wawrinka wygrał French Open

PAP

publikacja 07.06.2015 19:48

Rozstawiony z "ósemką" Stan Wawrinka pokonał lidera światowego rankingu tenisistów Serba Novaka Djokovica 4:6, 6:4, 6:3, 6:4 w finale turnieju French Open. Szwajcar zanotował drugi w karierze triumf w imprezie wielkoszlemowej, a pierwszy w Paryżu.

Wawrinka wygrał French Open Stan Wawrinka ROBERT GHEMENT /PAP/EPA

Trwający trzy godziny i 12 minut mecz stał na wysokim poziomie. Obaj zawodnicy popisywali się wieloma efektownymi zagraniami.

Wawrinka dopiero po raz czwarty wygrał z Djokovicem, a w niedzielę doszło do ich 21. konfrontacji.

Szwajcar może pochwalić się stuprocentową skutecznością w finałach wielkoszlemowych. Wystąpił w nim po raz drugi w karierze i - podobnie jak podczas ubiegłorocznego Australian Open - ponownie świętował sukces.

Wczeńniej jego najlepszym wynikiem w imprezie rozgrywanej na kortach im. Rolanda Garrosa był ćwierćfinał, do którego dotarł dwa lata temu. Z French Open miał jednak już miłe wspomnienia - wygrał tam juniorską rywalizację w 2003 roku.

Szwajcar przerwał imponującą serię zwycięstw Djokovica. Lider rankingu ATP wygrał 28 wcześniejszych meczów. Do niedzieli był też niepokonany w tym sezonie na kortach ziemnych.

Serb ma w dorobku osiem tytułów wielkoszlemowych, ale ani razu jeszcze nie triumfował w Paryżu.