Liczba ofiar trzęsienia ziemi przekroczyła 1300

PAP/kab

publikacja 25.04.2015 19:51

Co najmniej 1341 osób zginęło w wyniku potężnego trzęsienia ziemi w sobotę w Nepalu, kilkadziesiąt osób zginęło w Indiach, Tybecie i Bangladeszu - wynika z ostatnich informacji podanych przez policję w Nepalu.

Według tych danych w samej Kotlinie Katmandu zginęło 630 osób.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami poza Nepalem potwierdzono śmierć 36 osób w północnych Indiach, 12 - w Tybecie, czterech - w Bangladeszu.

Jak relacjonuje agencja Reutera, rosną obawy, że dojdzie do katastrofy humanitarnej. Władze Nepalu poprosiły o pomoc z zagranicy. Jako pierwsze zareagowały Indie, wysyłając ratowników i sprzęt medyczny.

Eksperci spodziewają się rosnącej liczby ofiar i znacznych zniszczeń. "To bardzo rozległe trzęsienie ziemi w dość zaludnionym regionie z infrastrukturą, która ucierpiała w wyniku poprzednich trzęsień" - powiedział agencji AP sejsmolog Paul Earle z amerykańskich służb USGS.

Liczba ofiar trzęsienia ziemi przekroczyła 1300   Trwa akcja ratunkowa w Katmandu NARENDRA SHRESTHA /PAP/EPA Polskie MSZ podało na Twitterze, że do chwili obecnej nie ma informacji o Polakach poszkodowanych w Nepalu.

Indie wysłały do Nepalu osiem zespołów ratowników.

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju - podały amerykańskie służby geologiczne USGS. Około pół godziny później wystąpił kolejny wstrząs o sile 6,6. Wystąpiło także kilkanaście kolejnych, już słabszych wstrząsów.

Liczba ofiar trzęsienia ziemi przekroczyła 1300   Ranni w Katmandu NARENDRA SHRESTHA /PAP/EPA Wśród zniszczonych zabytków w samym Katmandu jest 60-metrowa wieża Dharahara, powstała w XIX wieku. Pozostała z niej jedynie 10-metrowa ruina. Podczas akcji ratunkowej policjant cytowany przez Reutera powiedział, że w środku mogło znajdować się około dwustu osób.

Pod lawiną znalazła się część obozu dla himalaistów w pobliżu Mount Everestu. Zginęło co najmniej 10 osób. Według rosyjskiej agencji TASS ratownicy wydobyli ciała 13 zagranicznych wspinaczy.

Liczba ofiar trzęsienia ziemi przekroczyła 1300   Zniszczenia w Katmandu NARENDRA SHRESTHA /PAP/EPA Wcześniej przedstawiciel ministerstwa turystyki Gyanendra Shrestha ostrzegł, że liczba ofiar lawiny może wzrosnąć; nie wykluczył, że będą wśród nich cudzoziemcy. Wskazał, że są obawy o bezpieczeństwo setek wspinaczy, którzy byli w tym rejonie. Kwiecień jest jednym z najpopularniejszych miesięcy wśród próbujących wejść na Everest.

Liczba ofiar trzęsienia ziemi przekroczyła 1300   Rozpacz i łzy tych, którzy w katakliźmie stracili bliskich NARENDRA SHRESTHA /PAP/EPA

Jak podaje agencja AP, 20 osób zginęło w Indiach, sześć w Tybecie, dwóch obywateli Chin zginęło na granicy nepalsko-chińskiej. TASS podaje jeszcze wyższą liczbę ofiar w Indiach - co najmniej 36.

Liczba ofiar trzęsienia ziemi przekroczyła 1300   Puste droga w Katmandu po wczorajszym trzęsieniu ziemi NARENDRA SHRESTHA /PAP/EPA Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń, jest niemal pewne, że w Nepalu liczba ofiar wzrośnie - powiedział przedstawiciel resortu spraw wewnętrznych tego kraju Laxmi Dhakal.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat.

USA zadeklarowały, że wyślą do Nepalu ekipę ratunkową; uruchamiają też pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości 1 mln dol., by pomóc ofiarom sobotniego trzęsienia ziemi - podała amerykańska agencja pomocowa USAID.

Biuro ds. pomocy podczas zagranicznych klęsk żywiołowych (Office of U.S. Foreign Disaster Assistance - OFDA) stanowiące część USAID "wyśle do Nepalu specjalną ekipę ratunkową oraz uruchomi wypłatę miliona dolarów na najpilniejsze potrzeby" - napisał na Twitterze dyrektor OFDA Jeremy Konyndyk.

Jak podał Biały Dom, rozwój sytuacji w Nepalu śledzi prezydent Barack Obama.

Liczba ofiar trzęsienia ziemi przekroczyła 1300   PAP/EPA/STR Również grupa polskich ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) udaje się w niedzielę do Nepalu w rejon trzęsienia ziemi, aby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym - poinformował w sobotę PAP szef fundacji Wojciech Wilk.

Do Katmandu leci liczący sześć osób "zespół szybkiego reagowania": czterej lekarze i ratownicy medyczni oraz dwaj specjaliści ds. katastrof humanitarnych. Na razie planują 10-dniowy pobyt.

"Jest to mała grupa, gdyż obecnie są problemy z dostępnością lotniska w Katmandu. Jeżeli tam dolecimy i okaże się, że pomoc medyczna z Polski jest o wiele bardziej potrzebna (...), będziemy mobilizować dodatkowych lekarzy, dodatkową pomoc medyczną, dodatkowych ratowników medycznych" - powiedział PAP Wilk.

Tłumaczył, że bardzo ważnym elementem pomocy humanitarnej jest udzielenie wsparcia natychmiast po nastaniu klęski żywiołowej. Jak wyjaśnił, osoby przywalone gruzami mają 72 godziny na ratunek, szansa na przeżycie ludzi po upływie tego czasu bardzo szybko maleje. Podkreślił, że wyciągnięci spod gruzów muszą być opatrzeni, zabezpieczeni podczas transportu do szpitala. "Tu widzimy naszą rolę i miejsce, gdzie moglibyśmy udzielić wsparcia" - mówił.

Dodał też, że jeśli sytuacja w Katmandu będzie względnie zabezpieczona, ratownicy udadzą się na obszary leżące dalej od miasta, a bliżej epicentrum wstrząsów, a więc na zachód od stolicy Nepalu.

Liczba ofiar trzęsienia ziemi przekroczyła 1300   Katmandu NARENDRA SHRESTHA /PAP/EPA Poniżej największe trzęsienia ziemi od 1900 roku:

- 22 maja 1960 roku: w Chile odnotowano wstrząs o sile 9,5 w skali Richtera, które wywołało tsunami, w wyniku czego zginęło ponad 1,7 tys. osób.

- 28 marca 1964: na Alasce w Stanach Zjednoczonych dochodzi do trzęsienia ziemi o sile 9,2 w skali Richtera; ginie 131 osób w tym 128 to ofiary tsunami wywołanego wstrząsem.

- 26 grudnia 2004: trzęsienie ziemi o sile 9,0 w skali Richtera nawiedza Ocean Indyjski, wywołując potężne tsunami, w wyniku czego w wielu państwach ginie 230 tys. osób.

- 11 marca 2011: W Japonii dochodzi do trzęsienia ziemi o sile 9,0 w skali Richtera, które wywołuje tsunami; ginie ponad 18 tys. osób.

- 4 listopada 1952: wstrząsy o sile 9,0 w skali Richtera na Kamczatce w Rosji.

- 27 lutego 2010: wstrząsy o sile 8,8 w skali Richtera nawiedzają Chile i wywołują tsunami; giną 524 osoby.

- 31 stycznia 1906: w Ekwadorze wstrząsy o sile 8,8 w skali Richtera, w wyniku czego powstało tsunami, które zabiło ponad 500 osób.

- 4 lutego 1965: trzęsienie ziemi o sile 8,7 w skali Richtera nawiedza Alaskę, wywołując tsunami, którego fale miały wysokość 11 m.

- 28 marca 2005: na północny Sumatry w Indonezji dochodzi do wstrząsów o sile 8,6 w skali Richtera; ginie ok. 1,3 tys. ludzi.

- 15 sierpnia 1950: trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera w Tybecie zabija co najmniej 780 osób.

- 11 kwietnia 2012: północne wybrzeże Sumatry w Indonezji nawiedza trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera; ostrzeżenie o tsunami dla wielu okolicznych państw.

- 9 marca 1957: na Alasce dochodzi do wstrząsów o sile 8,6 w skali Richtera; fale tsunami o wysokości 16 m.

- 12 września 2007: trzęsienie ziemi o sile 8,5 w skali Richtera niedaleko Sumatry w Indonezji; co najmniej 25 ofiar śmiertelnych.

- 1 lutego 1938: wstrząsy o sile 8,5 w skali Richtera nawiedziły Morze Banda w pobliżu Indonezji; doprowadziły do małego tsunami.

- 3 lutego 1923: trzęsienie ziemi o sile 8,5 w skali Richtera na Kamczatce w Rosji.

- 11 listopada 1922: na granicy Chile i Argentyny dochodzi do wstrząsów o sile 8,5 w skali Richtera; tsunami prowadzi do zniszczeń na wybrzeżu Chile.

- 13 października 1963: na Wyspach Kurylskich ziemia zatrzęsła się z siłą 8,5 w skali Richtera; dochodzi do tsunami.