Duszpasterstwo Akademickie - wyzwanie dla świeckich

PAP

publikacja 16.04.2015 20:58

- Niemal 50 przedstawicieli konferencji episkopatów Europy oraz krajowych duszpasterstw akademickich bierze udział w rozpoczętym w czwartek w Łodzi kongresie Komisji ds. katechezy, szkół i uniwersytetów, działającej w ramach Rady Konferencji Biskupów Europy.

Kongres, w którym biorą udział przedstawiciele 30 krajów, odbywa się pod hasłem "Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie". Pracom komisji przewodniczy metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.

Podczas sesji inauguracyjnej na Politechnice Łódzkiej wykłady wygłosili kard. Zenon Grocholewski, do niedawna prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej oraz Luca Volonte, były przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Pierwsze wystąpienie dotyczyło duszpasterstwa akademickiego w perspektywie rozwoju ludzkości, a drugie - odpowiedzialności za życie.

Nowe wyzwania, którymi zajmuje się w swoich pracach Komisja, to m.in. różnorodność pracy katechetycznej i edukacyjnej w szkołach Europy, katecheza dzieci i młodzieży, nauczanie religii katolickiej w szkołach oraz zwiększona migracja europejskich studentów w ramach różnych projektów wymiany naukowej i badawczej.

Abp Marek Jędraszewski podkreślił, że w kongresie biorą udział reprezentanci wielu krajów Europy, z których każdy reprezentuje trochę inną tradycję. "Spotkania między nami sprawiają, że rozumiemy się bardziej jako przedstawiciele czy członkowie tej samej Europy, wyrastający z rożnych tradycji miejscowych" - mówił na konferencji prasowej metropolita łódzki.

Podkreślił, że obecnie wielu studentów na semestr, na rok, a czasami na dłużej studiuje w innych krajach. Oczekują oni także, że będąc np. we Francji, Danii czy Hiszpanii znajdą centra duszpasterstwa akademickiego, w których mogą znaleźć dla siebie wsparcie duchowe.

"Chodzi o to, aby w tę problematykę pracy duszpasterstwa akademickiego wpleść kluczowe zagadnienie, jakim jest wartość, cud naszego życia. Dzisiaj się coraz bardziej patrzy na to życie jako zwykły produkt technologii, a przecież tak wcale nie jest" - dodał abp Jędraszewski.

Przyznał, że w większości uczestnikami kongresu są świeccy, bowiem nie wszędzie w Europie odpowiedzialnymi za duszpasterstwo akademickie są księża. Wynika to także z trudności personalnych.

"Na Zachodzie, jak wiemy, jest coraz mniej księży i niektóre sektory życia duszpasterskiego przejmują świeccy. Trudno się dziwić, że gdy chodzi o tę dziedzinę życia Kościoła, świeccy pełnią w wielu krajach Europy bardzo ważną rolę" - dodał.

Pierwszy dzień kongresu zakończyła Msza św. w bazylice archikatedralnej, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kongres potrwa do niedzieli. W kolejne dni obrady przeniosą się do ośrodka w podłódzkich Porszewicach. Przewidziano dyskusję i pracę w językowych grupach roboczych, w których wezmą udział pracownicy naukowi, duszpasterze akademiccy, a także studenci polskich uczelni.

W sobotę uczestnicy spotkania zwiedzą miejsca związane z początkiem drogi do świętości św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach i św. Faustyny Kowalskiej w Parku Wenecja w Łodzi. Zobaczą też teren nazistowskiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich przy ul. Przemysłowej w Łodzi oraz b. stacji kolejowej Radegast, skąd w latach 1941-44 przywożono do Litzmannstadt Getto Żydów z Europy, a później wywożono ich do obozów zagłady. Na zakończenie kongresu w niedzielę Mszy św. w łódzkiej archikatedrze przewodniczyć będzie kard. Zenon Grocholewski.

Sekcja uniwersytecka Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) spotyka się raz na pięć lat, a ostatnie spotkanie odbyło się w Monachium. Rada CCEE jest organem spajającym Konferencje Episkopatów Europy, który jako cel ma promocję i ochronę dobra Kościoła. Liczy ogółem 39 członków i obejmuje terytorium 45 państw.