Po synodzie odbył się konsystorz

RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 20.10.2014 16:30

Papieżowi bardzo leży na sercu Bliski Wschód, a zwłaszcza sytuacja chrześcijan w tym regionie. Podkreślił to na zwyczajnym konsystorzu publicznym, który poświęcił – obok spraw kanonizacyjnych – tym właśnie problemom.

Po synodzie odbył się konsystorz Obrady konsystorza PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO

Dlatego prócz kardynałów zaprosił na to spotkanie również katolickich patriarchów wschodnich.

Gdy chodzi o sprawy kanonizacyjne, na konsystorzu podjęto decyzje o zaliczeniu w poczet świętych dwojga błogosławionych, beatyfikowanych przez Jana Pawła II. 14 stycznia przyszłego roku podczas podróży apostolskiej do Sri Lanki Franciszek kanonizuje urodzonego w Indiach misjonarza Cejlonu, ks. Józefa Vaza ze zgromadzenia filipinów, który zmarł na początku XVIII stulecia. Natomiast pozostała jeszcze do ustalenia dokładna data kanonizacji zmarłej na początku XX wieku s. Marii Krystyny od Niepokalanego Poczęcia Brando, która założyła w Neapolu żeńskie zgromadzenie zakonne.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie była głównym tematem dzisiejszego konsystorzu. W słowie wstępnym ojciec święty wyraził wspólne pragnienie pokoju i stabilizacji w tym regionie oraz przyczynienia się do rozwiązania konfliktów przez dialog, pojednanie i wolę polityczną. Podkreślił też potrzebę udzielenia możliwie jak największej pomocy tamtejszym wspólnotom chrześcijańskim, by mogły tam pozostać.

„Jak niejednokrotnie miałem okazję podkreślić, nie możemy pogodzić się z myślą, żeby na Bliskim Wschodzie nie było chrześcijan, którzy od dwóch tysięcy lat wyznają tam imię Jezusa – mówił Franciszek. – Ostatnie wydarzenia, zwłaszcza w Iraku i Syrii, są bardzo niepokojące. Jesteśmy świadkami zjawiska terroryzmu o wymiarach dotąd niespotykanych. Tylu naszych braci jest prześladowanych i zostało zmuszonych, nawet w brutalny sposób, do opuszczenia swych domów. Jak się wydaje, zatracono świadomość wartości ludzkiego życia, a osoba nic nie znaczy i można ją poświęcać dla innych interesów. A na to wszystko, niestety, wielu jest obojętnych. Ta niesprawiedliwa sytuacja wymaga, obok naszej stałej modlitwy, należytej odpowiedzi ze strony społeczności międzynarodowej. Jestem pewny, że przy Bożej pomocy z naszego dzisiejszego spotkania wypłyną cenne refleksje i propozycje, by pomóc naszym cierpiącym braciom i wyjść także naprzeciw dramatowi zmniejszenia się chrześcijańskiej obecności na terytorium, gdzie narodziło się i z którego rozprzestrzeniło się chrześcijaństwo”.

Swoistym wprowadzeniem do dyskusji purpuratów w drugiej części konsystorza było obszerne sprawozdanie ze spotkania nuncjuszy i szefów części dykasterii Kurii Rzymskiej, które odbyło się 2 i 3 października. Zaprezentował je watykański sekretarz stanu, przypominając ogrom zbrodni dokonywanych przez tzw. Państwo Islamskie, skomplikowaną sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie oraz dramatyczne położenie chrześcijan, którzy coraz liczniej emigrują z terenów będących od dwóch tysiącleci ich ojczyzną.

Kard. Pietro Parolin przedstawił także stanowisko Stolicy Apostolskiej w odniesieniu do zadań stojących przed wspólnotą międzynarodową, by powstrzymać islamskich radykałów, a mniejszościom etnicznym i religijnym zagwarantować godne warunki rozwoju. Obecnych na konsystorzu sekretarz stanu zachęcił m.in. do przedyskutowania kwestii związanych z pomocą prześladowanym chrześcijanom, w tym kontrowersyjnych ułatwień wizowych, które nasilają zjawisko ich emigracji z Bliskiego Wschodu.

Po tym wprowadzeniu zabrali głos obecni na konsystorzu. Jak poinformował watykański rzecznik, była to raczej wymiana opinii niż dyskusja. Wypowiedzieli się m.in. wszyscy patriarchowie z Bliskiego Wschodu, opisując sytuację panującą w poszczególnych krajach regionu. Oprócz tego zastanawiano się nad sposobami pomocy zagrożonym chrześcijanom, także za pośrednictwem działań dyplomatycznych. Mówiono o potrzebie solidarności Kościoła powszechnego z wiernymi na Bliskim Wschodzie oraz o nierezygnowaniu z dialogu z islamem, by nie stwarzać wrażenia, jakoby tamtejsze konflikty miały charakter wojny chrześcijańsko-muzułmańskiej.

TAGI: