Relikwie św. Marii Magdaleny w Polsce

PAP

publikacja 06.08.2014 08:31

16 sierpnia do Polski zostaną przywiezione z monasteru na greckiej górze Athos relikwie św. Marii Magdaleny. Przez osiem dni delegacja mnichów z relikwiami odwiedzi miejsca ważne dla prawosławia w Polsce, w tym sanktuarium na Grabarce (Podlaskie).

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie
Obraz Aleksandra Iwanowa, olej na płótnie, Muzeum Rosyjskie, Petersburg
Wikipedia (PD)

Relikwie zostaną przywiezione do naszego kraju z inicjatywy hierarchów polskiej Cerkwi oraz Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego. Do udziału w uroczystościach zostali zaproszeni także wierni i dostojnicy katoliccy.

Jak podkreślają prawosławni duchowni, Maria Magdalena (w prawosławiu określana też jako "równa apostołom") jest świętą pierwszych wieków chrześcijaństwa, czasów niepodzielonego Kościoła. Była świadkiem męki Chrystusa i jego ukrzyżowania. "Modlitwa przy relikwiach to zbliżenie się do samego świętego, a przez to człowiek zbliża się jeszcze bardziej do Boga" - powiedział ks. dr Adam Misijuk z parafii prawosławnej św. Jana Klimaka w Warszawie.

Jak poinformowali przedstawiciele Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego, 16 sierpnia delegacja mnichów z relikwiami przyleci do Warszawy. Duża część harmonogramu ich pobytu w Polsce przypada na województwo podlaskie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. Tam relikwie odwiedzą m.in. Bielsk Podlaski, Kleszczele, Grabarkę, Hajnówkę i Białystok.

W sanktuarium na św. Górze Grabarce delegacja z relikwiami będzie przebywała 18-19 sierpnia, czyli w dniach Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszych w tym prawosławnym sanktuarium, gdy rokrocznie przyjeżdżają tam i przychodzą w pielgrzymkach tysiące wiernych.

W ostatnich dniach pobytu w Polsce, który potrwa do 23 sierpnia, delegacja odwiedzi też Wrocław i Łódź. Wszędzie odprawiane będą uroczyste liturgie, a wierni będą mogli modlić się przy relikwiach Marii Magdaleny.

"Nasza społeczność prawosławna potrzebuje kontaktu ze świętymi. Nie dla fanaberii, tylko dlatego, że odczuwa, iż te spotkania pomagają jej w pokonywaniu różnych trudności i dziękowaniu Bogu za to, co dobre" - uważa Jan Smyk, sekretarz zarządu głównego Bractwa Prawosławnego Świętych Cyryla i Metodego.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS z ostatniego spisu powszechnego, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.