Dziś wniosek o wotum nieufności dla rządu

PAP

publikacja 26.06.2014 10:08

Po czwartkowych głosowaniach w Sejmie klub Prawa i Sprawiedliwości złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu - poinformował PAP szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Dziś wniosek o wotum nieufności dla rządu Prof. Piotr Gliński Jakub Szymczuk /GN

Błaszczak powiedział PAP w czwartek rano, że po głosowaniach PiS organizuje konferencję z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego, podczas której zostanie przedstawiona informacja na temat wniosku i nazwisko kandydata na premiera.

Błaszczak nie chciał potwierdzić nieoficjalnych informacji, że kolejny raz będzie nim prof. Piotr Gliński.

Błaszczak wyjaśnił, że wniosek PiS - składany dzień po uzyskaniu przez rząd wotum zaufania - będzie "drugą szansą" dla posłów, aby odcięli się od nadal niewyjaśnionych spraw ujawnionych w podsłuchanych rozmowach polityków rządzącej partii. Szef klubu PiS podkreślił, że PiS liczy na głosy "wszystkich uczciwych posłów".

Wniosek o tzw. konstruktywne wotum nieufności składa grupa co najmniej 46 posłów. Jednocześnie musi zaproponować kandydata na nowego premiera. Taki wniosek może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia. Aby doszło do upadku rządu, a nowy premier miał szansę na sformowanie gabinetu, wniosek musi uzyskać poparcie większości ustawowej liczby posłów, czyli 231 głosów.

W obecnej kadencji PiS podjął już raz próbę przeprowadzenia konstruktywnego wotum nieufności z Glińskim jako kandydatem na premiera rządu technicznego. W marcu 2013 r. odbyła się w Sejmie debata, a następnie głosowanie, w którym wniosek został odrzucony - za wyrażeniem wotum nieufności rządowi Tuska głosowało wówczas 137 posłów, 236 było przeciw, 41 wstrzymało się od głosu.

Koalicja PO-PSL ma łącznie 235 posłów, zatem by zdobyć odpowiednią większość, za wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności wobec obecnego rządu musiałaby zagłosować nie tylko cała opozycja, ale musiałoby się do niej przyłączyć co najmniej kilku posłów z klubów koalicyjnych.

Opozycja dysponuje w Sejmie obecnie 225 głosami, w tym PiS - 136 głosami.

W środę Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Rząd poparło 237 posłów, przeciw wyrażeniu wotum zaufania opowiedziało się 203, nikt nie wstrzymał się od głosu.