Beatyfikacja Pawła VI 19 października

PAP

publikacja 10.05.2014 13:23

Paweł VI zostanie beatyfikowany 19 października - postanowił papież Franciszek, wyrażając zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem papieża, który stał na czele Kościoła w latach 1963-1978.

Beatyfikacja Pawła VI 19 października Papież Paweł VI Vatican City

Papież Paweł VI zostanie ogłoszony błogosławionym na zakończenie synodu biskupów na temat rodziny. To on ustanowił synod biskupów jako formę kolegialności w Kościele. On również dokończył Sobór Watykański II, zainaugurowany przez Jana XXIII.

Do beatyfikacji papieża Montiniego wybrano cud uzdrowienia nienarodzonego dziecka, niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.

Wcześniej ujawniono, że do uzdrowienia doszło w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Lekarze opiekujący się ciężarną kobietą stwierdzili ciężkie uszkodzenia nerek jej dziecka. Kobieta postanowiła donosić ciążę i urodziła całkowicie zdrowe dziecko po tym, gdy modliła się do Pawła VI.

Na początku maja cud uznała komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jej prefekt kardynał Angelo Amato przedstawił w piątek papieżowi Franciszkowi wyniki tego procesu kanonicznego oraz głosowań w kongregacji. Papież wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu i wyznaczył datę beatyfikacji.

Proces beatyfikacyjny Pawła VI otworzył Jan Paweł II w maju 1993 roku. Jego pierwsza faza diecezjalna zakończyła się w 1999 r. W 2012 roku Benedykt XVI ogłosił dekret o heroiczności cnót papieża Montiniego, zamykając w ten sposób ważną część postępowania kanonicznego.

Rok 2014 przejdzie do historii Kościoła jako wyjątkowy: po kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II odbędzie się też beatyfikacja Pawła VI.

W toku jest również proces beatyfikacyjny następcy Pawła VI, Jana Pawła I, który był papieżem tylko przez 33 dni i zmarł nagle na serce. Zatrzymano natomiast na wniosek Benedykta XVI bardzo zaawansowany już proces beatyfikacyjny papieża czasów wojny Piusa XII. Za konieczne uznano przejrzenie tajnych archiwów z lat jego pontyfikatu. Sam proces budził protesty środowisk żydowskich, według których papież Pacelli uczynił niedostatecznie dużo w obliczu Holokastu.