Rozpoczęła się Msza św. kanonizacyjna

KAI

publikacja 27.04.2014 10:15

W Watykanie pod przewodnictwem Franciszka rozpoczęła się Msza kanonizacyjna Jana XXIII i Jana Pawła II. W ustanowione przez papieża Polaka święto Miłosierdzia papież wyniósł na ołtarze swoich poprzedników ogłaszając dekret kanonizacyjny. W liturgii uczestniczy setki tysięcy wiernych z całego świata. Wśród koncelebransów jest papież senior Benedykt XVI.

Rozpoczęła się Msza św. kanonizacyjna Papież ogłosił dekret kanonizacyjny obu świętych papieży PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Mszę św. rozpoczęło odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych.

Papieżowi przy ołtarzu towarzyszyć będą kard. Agostino Vallini, wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu, kard. Stanisław Dziwisz, sekretarz Jana Pawła II i bp Francesco Beschi, biskup Bergamo - diecezji pochodzenia Jana XXIII oraz kardynałowie Angelo Sodano i Giovanni Battista Re.

W koncelebrze jest też papież senior Benedykt XVI oraz ok. 150 kardynałów i 1000 biskupów. Zasiedli oni po lewej stronie od ołtarza (patrząc w stronę bazyliki św. Piotra). Nieco niżej siedzi 6000 księży. Do papież seniora ubranego w biały ornat podchodziło wiele osób witając się z nim.

Po prawej stronie ołtarza miejsce zajęły 93 oficjalne delegacje państwowe. Wśród nich są 24 głowy państw, m.in. prezydenci Włoch i Polski, Giorgio Napolitano i Bronisław Komorowski, którzy reprezentują kraje pochodzenia świętych papieży. Są także legendarny przywódca "Solidarności" i były prezydent Lech Wałęsa premier Donald Tusk.

Wśród koronowanych przybyli: była belgijska para królewska Albert II z żoną Paolą, król Hiszpanii Juan Carlos z żoną Sofíą, wielki książę Luksemburga Henry oraz książę Lichtensteinu Hans-Adam II.

Unię Europejską reprezentują przewodniczący Rady Europejskiej, Herman van Rumpuy i przewodniczący Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso.

Są też m. in. prezydenci i szefowie rządów Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Libanu, Litwy, Paragwaju, Hondurasu, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Przybyły także delegacje innych wyznań i religii: Kościołów prawosławnych, anglikańskiego, społeczności islamskiej i 20 osób żydowskiej. Wśród nich jest Naczelny Rabin Polski, dr Michael Schudrich. Ponadto obecni są przedstawiciele Wspólnoty Żydowskiej z USA, Włoch, Izraela i Argentyny.

W kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II biorą też udział dwaj osobiści przyjaciele papieża Franciszka, rabin Abraham Skorka z Buenos Aires oraz Claudio Epelman, dyrektor wykonawczy Latynoamerykańskiego Kongresu Żydowskiego.

Podczas Eucharystii, komunii na Placach - św. Piotra i Piusa XII udzielać będzie 600 kapłanów. Dalszych dwustu skierowanych zostanie do wiernych znajdujących się na via della Conciliazione. Z kolei koncelebransom komunii udzieli 70 diakonów.

Ołtarz kanonizacyjny jest ozdobiony przywiezionymi specjalnie na ten cel z Ekwadoru bukietami róż w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W sumie jest ich ponad 30 tys.

Za bezpieczeństwo uczestników ceremonii odpowiada 10 tys. agentów; przygotowano też 31 polowych ambulatoriów i ponad 80 ekip pomocy medycznej.

Za pośrednictwem mediów kanonizację śledzi ok. dwóch miliardów ludzi na całym świecie.