"The Financial Times" chwali Franciszka

KAI

dodane 30.12.2013 17:15

W ciągu 2013 r. nikt bardziej nie przykuwał uwagi ludzi z całego świata niż papież Franciszek, który w ciągu dziewięciu miesięcy, jakie upłynęły od jego wyboru, rozpoczął ważną rewizję kierowania i rządzenia papiestwem. Opinię taką wyraża brytyjski dziennik „The Financial Times” w dzisiejszym edytorialu zatytułowanym „Nadzwyczajna postać Franciszka”. Podkreśla on, że papież „rzucił wyzwanie dotychczasowemu status quo na wielu frontach”.

"The Financial Times" chwali Franciszka W ciągu 2013 r. nikt bardziej nie przykuwał uwagi ludzi z całego świata niż papież Franciszek ETTORE FERRARI /PAP/EPA

Zdaniem gazety londyńskiego City, zbyt wcześnie jest, by mówić, czy uda się Franciszkowi uspokoić gniew ludzi, związany z nadużyciami seksualnymi duchownych, lub odpowiedzieć na zaniepokojenie tych katolików, którym nie podoba się "surowa ortodoksja moralna”. Jednak w ciągu roku papież wzbudził fascynację katolików i niekatolików swą "osobistą skromnością”, „odmiennym tonem i językiem” wypowiedzi na temat seksu i małżeństwa oraz serią reform w zarządzaniu Stolicą Apostolską.

Niezależnie od "wielkich wyzwań”, przed którymi stoi dziś Kościół - zauważa brytyjski dziennik - uderza szybkość, z jaką papież Franciszek stał się "punktem odniesienia” dla ludzi zatroskanych tym, co nazywa on "idolem-pieniądzem” i "globalizacją obojętności”. Wielu mogłoby nie zgodzić się z jego krytyką "dzikiego kapitalizmu”, ale "wyraża on swe troski i niepokoje z uczciwością i szczerością, nie mającą sobie równych u żadnego światowego przywódcy” - pisze "The Financial Times”.