PKP marnuje unijne dotacje

PAP

publikacja 14.11.2013 07:50

W tym roku PKP PLK wydana nowe tory o około 2 mld zł mniej, niż zakładano. Spółka wykorzystała zaledwie 15 proc. dostępnych unijnych dotacji - donosi "Rzeczpospolita".

PKP marnuje unijne dotacje PKP PLK marnuje miliardy złotych - choć środki sa dostępne, kolejowi urzędnicy nie potrafią ich wykorzystać. W efekcie torowiska są w opłakanym stanie kkic / CC-SA 3.0

Jeszcze w lutym władze PKP Polskich Linii Kolejowych zakładały, że na swoje inwestycje wydadzą ok. 7 mld zł. Już wiadomo, że te założenia są nierealne. Wydatki sięgną, jak wynika z najnowszego Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych do 2015, około 4,8 mld zł.

Kolejnym założeniem, którego nie udało się zrealizować, jest poziom wykorzystania dotacji unijnych. Na koniec tego roku miał on wzrosnąć do ok. 40 proc. przyznanych na lata 2007-2013 środków z programu Infrastruktura i Środowisko.

"Obecnie do Brukseli zostały wysłane faktury na 15,02 proc. środków. Szacujemy, że do końca roku kwota ta wzrośnie do ok. 17 proc." - mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister transportu odpowiedzialna za wykorzystanie unijnych dotacji.

W przyszłym roku PKP PLK mają wydać prawie 10 mld zł. "Nasze inwestycje są w różnej fazie realizacji. Dopiero w tym roku zakończyliśmy ogromną część projektów przygotowawczych, a realizacja największej części prac przypadnie na lata 2014 i 2015" - mówi Remigiusz Paszkiewicz, prezes PKP PLK.