Watykan skarży się na brak woli jedności

RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 31.10.2013 21:48

W Korei Południowej trwa zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów. W obradach uczestniczą przedstawiciele 345 Kościołów członkowskich oraz liczna delegacja Kościoła katolickiego, w sumie ponad 3 tys. osób.

Watykan skarży się na brak woli jedności Powinniśmy się uczyć od Koreańczyków. Nie tylko ekumenizmu. Katolicy są tu bardzo dynamiczni - mówi bp Brian Farrell L.C.

Chociaż impreza ma charakter wybitnie ekumeniczny, dążenie do pełnej jedności nie dla wszystkich jest oczywiste.

Mówi szef bp Brian Farrell L.C., szef delegacji katolickiej:

„Naszym podstawowym celem jest podtrzymanie samej woli dążenia jedności. Musimy przypominać wszystkim, że jest to sprawa podstawowej wagi, a nie coś co się nam może podobać lub nie. Dążenie do jedności do istotny element życia Kościoła”.

Z kolei przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który wczoraj odczytał papieskie przesłanie, podkreśla, że ekumenizm to zjawisko bardzo złożone. Nie wszędzie mamy do czynienia z zastojem – podkreśla kard. Kurt Koch.

„Sytuacja różni się w zależności od kraju – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Koch. – Wczoraj spotkaliśmy się z koreańskimi chrześcijanami różnych wyznań, którzy na przykład odznaczają się głębokim pragnieniem jedności. Myślę, że największe problemy z ekumenizmem mamy w Europie. Powinniśmy się uczyć od Koreańczyków. Nie tylko ekumenizmu. Katolicy są tu bardzo dynamiczni. Mają bardzo dużo powołań. Jest wielu księży, wiele wspólnot zakonnych”.

TAGI: