Organizacje pro-life przeciw rezolucji PE

KAI

publikacja 21.10.2013 11:52

Stanowczy protest przeciwko Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego wyrażają polskie organizacje pro-life.

Organizacje pro-life przeciw rezolucji PE Jutro Parlament Europejski ma głosować za aborcją jako prawem podstawowym. Organizacje pro-life zwracają uwagę, że głosowana rezolucja jest drastycznym przykładem nierespektowania podziału kompetencji pomiędzy Unią Europejską, a państwami członkowskimi. Henryk Przondziono /GN

Jutro Parlament Europejski ma debatować i głosować nad rezolucją uznającą aborcję za prawo podstawowe,ograniczającą prawo do korzystania z wolności religijnej, wolności sumienia i sprzeciwu sumienia - alarmuje dr Joanna Banasiuk, członek Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”. Inicjatywa "Jeden z nas"  polega na zbieraniu podpisów Europejczyków w celu zaprzestania finansowania z unijnych pieniędzy projektów związanych z niszczeniem ludzkich embrionów oraz wykonywaniem aborcji. Zebrano już prawie półtora miliona podpisów.

Głosowana jutro rezolucja jest drastycznym przykładem nierespektowania podziału kompetencji pomiędzy Unią Europejską, a państwami członkowskimi – stwierdza Polska Federacja Obrony Życia, zrzeszająca 130 organizacji prorodzinnych. (W 2012 roku Federacja za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską).

Na nastęnych stronach publikujemy pełną treść petycji przeciw rezolucji PE, oraz tekst dr Joanny Banasiuk z Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”.

Petycja protest przeciwko Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego:

Parlament Europejski w dniu 22.10.2013 r. odniesie się w głosowaniu do Rezolucji przygotowanej przez Komisję Praw Kobiet i Równouprawnienia UE, zaliczającą prawo do aborcji do praw podstawowych. Poza tym Rezolucja wzywa kraje UE do rygorystycznego przestrzegania całego pakietu postulatów ideologii gender, m.in. do zapewnienia młodzieży usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, dostępnych bez zgody i wiedzy rodziców lub opiekunów. Edukacja seksualna nastolatków ma również przekazywać pozytywny obraz homoseksualizmu i transseksualizmu.

Rezolucja jest reakcją na masowe poparcie obywateli UE dla inicjatywy “Jeden z Nas”, która podpisało już prawie 1,5 miliona obywateli UE. Celem Inicjatywy jest wstrzymanie finansowania aborcji przez UE, tymczasem projekt Rezolucji PE wzywa do zapewnienia stałego finansowania dla organizacji świadczących usługi aborcyjne.

Działanie takie podważa zaufanie do Parlamentu Europejskiego, bowiem jednoznacznie wykracza poza kompetencje, jakie Państwa Członkowskie przyznały UE. Jest to sfera, w której każde Państwo Członkowskie ma prawo do prowadzenia własnej polityki.

Sprzeciwiamy się nierespektowaniu podziału kompetencji pomiędzy Unią Europejską, a państwami członkowskimi, czego drastycznym przykładem jest wspomniana Rezolucja i wzywamy do jej odrzucenia. Przypominamy również, że Sejm Rzeczpospolitej przed wstąpieniem Polski w struktury UE przyjął uchwałę o suwerenności naszego państwa w sprawach etycznych i dotyczących życia rodzinnego.

Zarząd Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia:

dr Paweł Wosicki (prezes), Antoni Szymański, Antoni Zięba, Anna Dyndul, Maria Adamska-Kolupa, Jolanta Chytra, o. Ryszard Halwa, ks. Stanisław Kaniewski, Lidia Klempis, Dariusz Kłeczek, Henryk Koch, Ewa Kowalewska, Bogdan Nowacki, Iwona Rutkowska, Hana Wujkowska, Katarzyna Urban.


Warszawa, 21.10.2013 r.

Tekst dr Joanny Banasiuk z Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”:

Proaborcyjne lobby w Parlamencie Europejskim chce politycznej neutralizacji Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas” uchwałą żądającą uznania aborcji za prawo podstawowe. Rezolucja wzywa również do zmiany regulacji państwowych w celu ograniczenia korzystania z wolności religijnej, wolności sumienia i sprzeciwu sumienia. Wzywa do obowiązkowej, „wolnej od tematów tabu” edukacji seksualnej w szkołach podstawowych na terenie całej UE, która musi w dodatku przekazywać pozytywny obraz homoseksualizmu. Wzywa się europosłów do przyjęcia projektu alternatywnej rezolucji i odrzucenia raportu Estreli.

W reakcji na sukces Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas”, działającej w celu wdrożenia prawa UE znajdującego wyraz w orzeczeniu w sprawie C-34/10 (nakazującym traktować embrion ludzki jako człowieka), Parlament Europejski przyjmie we wtorek 22 października w Strasburgu rezolucję promująca aborcję (Raport Estreli A7-0306/2013). Eurodeputowany Michael Cashman (WB, SOC), lider środowiska LGBT i aktywista proaborcyjny, publicznie przedstawił swoją intencję aby walczyć metodą „blitzkriegu” przeciwko prawu do życia, w czym wtórują mu dotowane przez UE proaborcyjne organizacje pozarządowe (UNFPA, International Planned Parenthood Federation, Marie-Stopes-International, Deutsche Stiftung Weltbevölkerung). Głosowanie odbywa się na tydzień przed końcem inicjatywy „Jeden z nas”, najbardziej udanej kampanii obywatelskiej w najnowszej historii europejskiej.

Projekt „Raportu A7-0306/2013 w sprawie zdrowia seksualnego i praw reprodukcyjnych 2013/2040(INI)” został napisany przez Vicky Claeys, kierującą regionalną europejską siecią IPPF (organizację zajmującą się m.in lobbingiem proaborcyjnym) i złożony przez Edit Estrelę (portugalską socjalistkę) w Komisji Parlamentu Europejskiego ds. praw kobiet. Raport potępia prawną ochronę życia ludzkiego formułując stygmatyzujące oskarżenia przeciw Polsce, Irlandii i Malcie za ich, chroniące życie, prawo. Wzywa do zapewnienia stałego finansowania dla organizacji świadczących usługi aborcyjne, aby do zapewnienia dostępu do technik wspomaganego rozrodu dla samotnych kobiet i lesbijek, naruszając m.in. prawo dziecka do poznania obydwojga swoich rodziców. Wzywa się państwa członkowskie do poddania ścisłej kontroli wolności sumienia tak, aby zapewnić dostęp do aborcji. Forsuje się nadanie aborcji statusu prawa podstawowego, celem gwarantowania którego wzywa się m.in. do wypowiedzenia konkordatów. Wzywa się do tego, by procedury tzw. „zmiany płci metrykalnej” nie musiały się wiązać z nieodwracalnymi interwencjami chirurgicznymi tak, aby kobieta, której wydano nowe dokumenty męskiej tożsamości, mogła (uchodząc za mężczyznę) zajść w ciążę i urodzić dziecko.

Parlament podkreśla, że w ramach UE i tam gdzie jest to związane z jej polityką zagraniczną, UE musi zapewnić zmianę przepisów mającą na celu nadanie aborcji na życzenie statusu prawa podstawowego nie podlegającego żadnym ograniczeniom. Rezolucja wzywa do utworzenia obowiązkowych lekcji wychowania seksualnego dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich oraz do zapewnienia młodzieży usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, dostępnych bez zgody i wiedzy rodziców lub opiekunów. Edukacja seksualna nastolatków ma również przekazywać pozytywny obraz homoseksualizmu i transseksualizmu. Wreszcie Parlament Europejski zaleca, by aborcja była finansowana ze środków publicznych w ramach publicznych systemów opieki zdrowotnej państw członkowskich. Wzywa się również UE do stworzenia „kultury akceptacji, szacunku, niedyskryminacji i niestosowania przemocy” wobec aborcji i promujących ją środowisk, co prowadzić musi do uznania treści krytykujących aborcje i broniących życia dzieci w prenatalnej fazie ich rozwoju, za tzw. „mowę nienawiści”. Czterdziestostronicową uchwałę czyta się jak powieść o Frankensteinie uwieńczoną 12 gwiazdami UE.

W sprawie tej europarlamentarzyści złożyli projekt alternatywnej rezolucji mającej zastąpić ekstremistyczny raport Estreli. Alternatywna rezolucja stanowi przedmiot pierwszej, poprawki, zastępującej raport socjalistycznej eurodeputowanej. W projekcie alternatywnej rezolucji mowa jest o zdrowiu prenatalnym i macierzyńskim, prawie do godności, integralności zdrowia i ciała dla wszystkich dziewcząt i kobiet, podstawowych praw do wolności wyznania, sumienia i sprzeciwu sumienia oraz szanuje prawo rodziców do decydowania o wychowywaniu ich dzieci. Ten wniosek będzie głosowany jako pierwsza poprawka zastępująca cały raport.

Dlatego wzywa się posłów do głosowania za przyjęciem pierwszej poprawki – tekstem alternatywnej rezolucji. Wstrzymanie się od głosu stanowczo w tej sprawie nie wystarcza. Głosowanie nad poprawką i raportem będzie miało charakter imienny, zatem wyborcy będą wiedzieli komu zaufać w niedzielę 25 maja 2014 r. – w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego.

dr Joanna Banasiuk
Członek Komitetu Narodowego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z Nas”
Centrum Prawne „Ordo Iuris”