Miłosierdzie Boże dla całego świata

KAI

publikacja 20.10.2013 13:27

Kościół powszechny obchodził 20 października Światowy Dzień Misyjny, nazywany w Polsce Niedzielą Misyjną. To dzień modlitwy i wsparcia materialnego misji na świecie. Po nim w Polsce następuje Tydzień Misyjny, którego hasłem są słowa "Miłosierdzie Boże dla całego świata".

Miłosierdzie Boże dla całego świata Parafia Thai Ha w Hanoi w Wietnamie, prowadzona przez ojców redemptorystów. Roman Koszowski /GN

Po Niedzieli Misyjnej w Polsce następuje też Tydzień Misyjny, którego hasłem będą słowa "miłosierdzie Boże dla całego świata".

Papieskie Dzieła Misyjne zainicjowały akcję AdoMiS, czyli Adoptuj Misyjnych Seminarzystów. Ma ona na celu otocznie opieką duchową i materialną seminariów i nowicjatów na terenach misyjnych. W akcji AdoMiS można wziąć udział poprzez codzienną modlitwę, dowolną kwotę wpłacaną w dowolnym czasie, zadeklarowania kwoty wpłacanej co miesiąc lub zadeklarowanie kwoty wpłacanej wspólnie z grupą znajomych bądź wspólnotą. Informacje znaleźć można na stronie www.adomis.missio.org.pl oraz na profilu facebook.com/AdomiAdoptujMisyjnychSeminarzystów. Inicjatywę tę przedstawił ks. Bogdan Michalski, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła.

Przeczytaj papieskie ORĘDZIE na Światowy Dzień Misyjny

Dyrektor krajowy papieskich Dzieł Misyjnych, ks. dr Tomasz Atłas podczas konferencji prasowej wskazał na hasło Tygodnia Misyjnego, w którym przypomina się o Miłosierdziu Bożym. Sam będąc misjonarzem w Kongo oraz już jako dyrektor, objeżdżający 40 krajów misyjnych, widział na całym świecie nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Przypomniał, że głoszenie Miłosierdzia wiąże się z czynami - na misjach powstają szpitale, szkoły, grupy wsparcia dla więźniów. O kulcie Bożego Miłosierdzia, który w Meksyku dorównuje kultowi Matki Bożej z Guadalupe mówił też podczas spotkania przed Światowym Dniem Misyjnym misjonarz, o. Guillermo Aguinaga Pantoja. Pracował on przez ostatnie 10 lat również na misji w Sudanie, gdzie widział z jakim nabożeństwem ludność czciła Boże Miłosierdzie.

Ks. Atłas przypomniał, że podczas Tygodnia Misyjnego zbierane są datki na rzecz misji na świecie. W ubiegłym roku w Polsce udało się zebrać ponad milion dolarów. Dla porównania przytoczył dane z Indii, gdzie mieszka 18 mln katolików a zebrano 1,6 mln dolarów, z Wietnamu - 6 mln katolików i 260 tys. dolarów i Czech - 3 mln katolików i 693 tys. dolarów.

Pytany przez dziennikarzy o to na czym dzisiaj polega misyjność Kościoła, ks. Atłas podkreślił, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za całe dzieło misyjne Kościoła powszechnego - a sam Kościół jest tylko wtedy autentyczny, jeśli jest misyjny. Przypomniał, że na świecie pracuje obecnie 2003 misjonarzy z Polski.