USA nakłada sankcje za dzieci-żołnierzy

Urszula Róg /pcsa.org.pl

publikacja 09.10.2013 09:59

Stany Zjednoczone, działając w oparciu o Child Soldiers Prevetion Act (CSPA) z 2008 roku wstrzymały pomoc wojskową dla Rwandy. CSPA wyklucza pewne formy pomocy militarnej dla państw, używających dzieci-żołnierzy lub wspierających grupy zbrojne, rekrutujące dzieci do walki.

USA nakłada sankcje za dzieci-żołnierzy Organizacja Human Rights Watch podała, że od marca br. udokumentowano kilkadziesiąt przypadków przymusowego poboru, jakiego dopuściły się siły M23. W tej grupie znalazły się również dzieci. Krzysztof Błażyca /GN

Rwanda znalazła się na liście krajów, wspierających grupy rebelianckie wykorzystujące dzieci – żołnierzy.

Stany Zjednoczone wstrzymały pomoc wojskową dla Birmy, Republiki Środkowoafrykańskiej, Sudanu, Syrii oraz Rwandy. W raporcie przygotowanym przez grupę ekspertów ONZ Rwanda została oskarżona o wspieranie rebeliantów M23. Tej kongijskiej grupie zbrojnej zarzuca się rekrutowanie i wykorzystywanie w walce dzieci –  żołnierzy. Organizacja Human Rights Watch podała, że od marca br. udokumentowano kilkadziesiąt przypadków przymusowego poboru, jakiego dopuściły się siły M23. W tej grupie znalazły się również dzieci.

Linda Thomas-Greenfield, asystentka amerykańskiego Sekretarza Stanu ds. Afryki, powiedziała, że ,,naszym zadaniem jest współpraca z wymienionymi krajami, mająca na celu zatrzymanie wszelkiego rodzaju zaangażowania w walkę dzieci – żołnierzy. W przypadku Rwandy ma to związek ze wspieraniem grupy M23 i ta kwestia będzie dyskutowana z rządem rwandyjskim”. Marie Harf, rzeczniczka Departamentu Stanu, dodała, iż ,,sankcje nałożone na Rwandę były wynikiem wsparcia dla grupy rebelianckiej M23, która aktywnie rekrutuje i porywa dzieci”. W związku z tym państwo rwandyjskie nie otrzyma funduszy przeznaczonych m.in. na szkolenia wojskowe czy pomoc przy  zakupie sprzętu wojskowego.

Władze wojskowe w Rwandzie krytycznie odniosły się decyzji Stanów Zjednoczonych. Rzecznik armii, generał brygady – Joseph Nzabamwita, powiedział, że: ,,zaskakującym jest, że Rwanda ma być odpowiedzialna za sprawy, które nie dotyczą jej terytorium, oraz w których nie bierze udziału (…) Jako wieloletni partner militarny, USA posiadają wiele dowodów na to, że nasze siły nigdy nie tolerowały wykorzystywania w walce dzieci”. Z kolei rwandyjska opozycja we wspólnie wydanym oświadczeniu doceniła starania rządu USA, który podjął inicjatywę rozliczenia reżimu Paula Kagame za liczne naruszenia praw człowieka zarówno w Rwandzie jak i Demokratycznej Republice Konga. ,,Wzywamy rząd Stanów Zjednoczonych oraz członków społeczności międzynarodowej do nałożenia kompleksowych sankcji przeciwko reżimowi Kigali” – czytamy w oświadczeniu.

Od zakończenia ludobójstwa w 1994 roku i przejęcia władzy w państwie przez Rwandyjski Front Patriotyczny, USA ściśle współpracują z Rwandą w zakresie militarnym. Armia rwandyjska jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych i zdyscyplinowanych w regionie.

Na podstawie: theguardian.com  therwandan.com

Tekst publikujemy dzięki życzliwości Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych