W Polsce jak na Marsie

PAP

publikacja 09.10.2013 07:04

Pierwsza europejska edycja zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge w odbędzie się w przyszłym roku Polsce; jeszcze nie ustalono miejsca imprezy - poinformował prezes Mars Society Polska Mateusz Józefowicz.

W Polsce jak na Marsie Na rozegranie konkursu ma zostać wybrane miejsce w jakimś stopniu geologicznie przypominające Marsa (na zdjęciu widok planety z lądownika Phoenix, 2008 r.) NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Texas A&M University/Wikipedia (PD)

"Chcieliśmy, żeby zawody łazików marsjańskich objęły większy obszar geograficzny, by umożliwić rywalizację zespołom, które na przykład nie mają szans na dofinansowanie wyjazdów na zawody do Stanów Zjednoczonych. W naszym kraju jest sporo łazików, możemy mówić wręcz o polskiej specjalizacji w robotyce kosmicznej" - powiedział na konferencji prasowej Józefowicz.

European Rover Challenge zostaną przeprowadzone we wrześniu lub w październiku przyszłego roku. Adresowane będą do studentów i absolwentów uczelni, którzy będą mogli korzystać ze wsparcia pracowników naukowych i firm prywatnych. Na rozegranie konkursu ma zostać wybrane miejsce w jakimś stopniu geologicznie przypominające Marsa i w pobliżu dużego miasta, aby mogła dotrzeć na nie publiczność.

Program konkursu będzie wzorowany na University Rover Challenge, corocznej imprezie na pustyni w Stanach Zjednoczonych. Oceniane będą cztery konkurencje: inżynierska (operowanie elementami mechanicznymi, naprawa), nawigacyjna (zorientowanie łazika w terenie), naukowa (opracowywanie analiz poszukiwania życia lub próbek geologicznych) i ratunkowa (ratowanie astronauty z obsesji, dostarczenie pakietu ratunkowego). Szczegółowe opisy konkurencji zostaną określone w regulaminie zawodów.

Józefowicz zaznaczył, że Polacy od kilku lat odnoszą sukcesy w zawodach University Rover Challenge, zajmując czołowe miejsca w rywalizacji z konkurentami z różnych krajów świata.

W ramach European Rover Challenge zaplanowano również przedsięwzięcia edukacyjne dotyczące podboju kosmosu kierowane do dzieci i młodzieży.

Konferencję zorganizowano w kopalni gliny w Toruniu. Uczestnikom na tle hałd czerwonej gliny, przypominających krajobraz Czerwonej Planety, zaprezentowano łazika Magma White, wyposażonego w detektor laserowy LIFE do wykrywania życia na Marsie.

"Działanie urządzenia polega na pobudzaniu za pomocą promieni lasera o specjalnych parametrach bakterii fotosyntetyzujących, dzięki czemu chlorofil zawarty w tych bakteriach emituje światło" - objaśnił Wojciech Głażewski z Mars Society Polska.

Obecnie trwa Międzynarodowy Tydzień Kosmiczny. W czasie konferencji połączono się za pośrednictwem Internetu z Gernotem Groemerem z Austriackiego Forum Kosmicznego, uczestniczącym w koordynacji przedsięwzięcia, który poinformował, że w projekt jest zaangażowanych 80 krajów. Połączono się też z młodzieżą biorącą udział w 4. Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej.