Słownik zmieni definicję małżeństwa?

PAP

publikacja 27.07.2013 07:54

Komitet redakcyjny Słownika Oksfordzkiego w najbliższym roku będzie monitorował użycie i znaczenie słowa "małżeństwo" w świetle zmian w prawie zrównujących małżeństwa homoseksualne z heteroseksualnym.

Słownik zmieni definicję małżeństwa? Słownikowe znaczenie pojęcia małżeństwa zmienił już popularny francuski słownik Larousse'a. Henryk Przondziono /GN

Obecna definicja małżeństwa na internetowym portalu słownika definiuje małżeństwo jako "sformalizowany związek mężczyzny i kobiety, uznany prawnie, na mocy którego są oni mężem i żoną". Książkowa wersja kieszonkowa mówi "o prawnym związku mężczyzny i kobiety dla wspólnego pożycia i często prokreacji". "Systematycznie monitorujemy słowa w naszych słownikach, zwracając szczególną uwagę na słowa, które zmieniają znaczenie, i tak też postąpimy z małżeństwem" - wyjaśnił rzecznik komitetu redakcyjnego.

"Oxford English Dictionary tym różni się od innych słowników, że jest także historycznym zapisem języka. Oznacza to, że znaczenie, które słowa miały w przeszłości, pozostanie w nim, nawet jeśli zmiany w języku przydają im nowych znaczeń" - dodał. Każde nowe wydanie słownika uwzględnia nowe słowa: te, które stały się modne, nabrały nowego znaczenie bądź zadomowiły w mowie potocznej. Słownik zawiera zwięzłą definicję pojęć i wyrazy bliskoznaczne.

Słownikowe znaczenie pojęcia małżeństwa zmienił już francuski słownik Larousse'a, uznając, iż jest to "uroczysty akt między osobami tej samej bądź różnej płci, decydujących się na zawarcie związku". Z kolei kanadyjski "Space Dictionary" pomija odniesienie małżeństwa do płci, uznając małżeństwo za stan, w którym tkwi para małżonków, dobrowolnie wiążąc się na życie bądź przynajmniej do czasu rozwodu.

Portal Huffington Post donosi, że z początkiem lipca grupa gejowskich aktywistów o nazwie HACKmarriage rozpoczęła w San Francisco akcję zaklejania haseł zawierających tradycyjną definicję małżeństwa w słownikach dostępnych w księgarniach i bibliotekach naklejkami z ich własną, politycznie poprawną, definicją. Nazwa grupy składa się z czasownika "hack", oznaczającego włamywanie się do systemów komputerowych oraz marriage - małżeństwa.

Uchwaloną w czerwcu ustawę o równouprawnieniu tzw. małżeństw homoseksualnych z heteroseksualnymi królowa Elżbieta II podpisała 17 lipca. Nie obowiązuje ona Kościołów. Rząd przeforsował ją z poparciem laburzystowskiej opozycji mimo oporów rządzącej partii konserwatywnej.

Od 2005 r. geje mogą w Wielkiej Brytanii zawierać tzw. cywilnoprawne związki partnerskie. Pierwsze małżeństwo spodziewane jest latem 2014 roku.