Rada obwodu wołyńskiego jest oburzona

PAP

publikacja 15.07.2013 15:48

- Rada obwodu wołyńskiego skrytykowała w poniedziałek uchwałę Sejmu w sprawie zbrodni wołyńskiej, nazywając ją "antyukraińską i szowinistyczną" - informuje agencja Interfax-Ukraina, cytując tekst apelu skierowanego przez deputowanych do mieszkańców Wołynia.

Rada obwodu wołyńskiego jest oburzona Deputowani obwodu wołyńskiego uważają uchwałę Sejmu za antyukraińską. Na zdjęciu kamienica we Lwowie, gdzie 14.07 zawisł transparent dot. akcji "Wisła". Można na nim znaleźć słowa: "Wołyń 43: ludobójstwo, czy odpowiedź na ludobójstwo?" Darek Delmanowicz /PAP

Agencja podaje, że tekst apelu opublikowała służba prasowa wołyńskiej organizacji partii Swoboda.

"My, deputowani rady obwodu wołyńskiego potępiamy przyjętą przez Senat i Sejm Polski antyukraińską rezolucję w związku ze zdarzeniami z roku 1943 na Wołyniu. Nazywając działania Ukraińców, którzy walczyli na etnicznie swoim terytorium z różnymi okupantami, "czystką etniczną o znamionach ludobójstwa", Polacy zakwestionowali fundamentalne prawo każdego narodu do samostanowienia i oporu wobec agresorów" - głosi przyjęty w poniedziałek apel do mieszkańców obwodu.

Deputowani uważają, że "świadomie ignorując i przemilczając prawdę historyczną, masowe czystki etniczne ze strony polskich formacji zbrojnych (...) "strona polska odeszła od zasad wzajemnego wybaczenia, równych praw, dobrego sąsiedztwa". Zdaniem autorów apelu sformułowania użyte przez stronę polską są jednostronne, antyukraińskie i zafałszowują ówczesną rzeczywistość.

W r. 2013 mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Na Ukrainie zachodniej żołnierze UPA traktowani są do dziś jako bohaterowie, którzy w latach II wojny światowej walczyli przeciwko Niemcom i ZSRR o zdobycie niepodległości. Antypolski wątek działalności tej formacji nie jest znany szerokiemu ogółowi Ukraińców.