Ekolodzy nie chcą wyciągu pod Pilskiem

jj /„Dziennik Zachodni”

publikacja 11.07.2013 09:25

Ośrodek narciarsko-wypoczynkowy Pilsko-Jontek w Korbielowie w Beskidzie Żywieckim rozszerza swoją działalność. "Docelowo chcemy tam postawić aż pięć nowych wyciągów, w tym trzy krzesełkowe oraz dwa gondolowe" w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” mówił Janusz Waszut z firmy CTE z Istebnej. Na drodze do realizacji projektu mogą stanąć ekolodzy.

Ekolodzy nie chcą wyciągu pod Pilskiem Wyciągi przyciągają miłośników i amatorów narciarstwa. Na zdjęciu stok w Murzasichle Henryk Przondziono /GN

Pierwszy wyciąg o długości 700 m ma być gotowy już w tym roku na przełomie listopada i grudnia. Na przyszły rok planowana jest budowa wyciągu gondolowego o długości 3 km.

Nowe inwestycje narciarskie nie podobają się ekologom. Uważają oni, że modernizacja infrastruktury narciarskiej szkodzi środowisku naturalnemu. Radosław Ślusarczyk, prezes Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot w Bystrej zaznacza, że decyzja zezwalająca na budowę nie jest jeszcze prawomocna. Uważa on także, że tworzenie nowych inwestycji na tym terenie powinno odbywać się z należytą starannością. Twierdzi, że Pilsko jest miejscem występowania ważnych i chronionych w UE zwierząt, takich jak ryś, wilk, niedźwiedź czy głuszec. "Nie możemy dopuścić do zniszczenia cennych siedlisk i gatunków metodą małych kroków" – mówił.

Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wpłynął już wniosek podważający decyzję środowiskową wydaną przez wójta gminy Jeleśnia Mariana Czarnotę. Wójt uważa, że decyzję podjął zgodnie z prawem. Ekolodzy zapowiadają stały monitoring stanu zgodności realizacji nowej inwestycji z wymogami prawa.