Hiszpańskie obchody ku czci Piotra i Pawła

RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 29.06.2013 23:35

Niegdyś w Hiszpanii święto Apostołów Piotra i Pawła było jednym z najważniejszych dni roku. Do dzisiaj w wielu miejscach obchodzone jest bardzo uroczyście.

Apostołowie Piotr i Paweł Apostołowie Piotr i Paweł
Wspólnie trzymają Kościół...
Andrzej Macura / CC-SA 3.0

W Catarroja koło Walencji miejscowi rybacy na pięknie przystrojonych łodziach wypływają z figurą św. Piotra na jezioro Albufera. Nie tylko oddają cześć swojemu patronowi, ale proszą także o opiekę i dobre połowy. Dzisiaj wieczorem uroczysta procesja z figurą Apostoła przejdzie ulicami tej miejscowości. Świętowanie, które łączy elementy religijne z lokalnymi tradycjami, potrwa przez cały tydzień. Każdy musi spróbować popularnej ryby św. Piotra.

Z kolei w miejscowości Lekeitio w Kraju Basków wczesnym rankiem grupa kobiet zwanych llamadoras, od hiszpańskiego llamar – wołać, zwołuje mieszkańców na świętowanie. Dawniej informowały one marynarzy o dobrej pogodzie oraz że czas wypłynąć na morze. Po Mszy wyrusza z figurą św. Piotra procesja w intencji dobrych połowów. Ciekawym elementem procesji, jedynym w całym Kraju Basków, jest taniec kaxarranka, który wykonywany jest na XVIII-wiecznej skrzyni trzymanej przez ośmiu mężczyzn.

Tarragona czci dzisiaj Apostoła Pawła, który według tradycji przybył do tego miasta i tutaj głosił Ewangelię.