W domu dziecka

kz

publikacja 17.06.2013 11:27

Niedziela 16.06. Nowosybirsk (Новосибирск), największe pod względem ludności miasto na Syberii, uznawane za jej nieoficjalną stolicę. Trzecie co do wielkości miasto w Rosji. Założone w 1893 roku, w tym roku obchodzi swoje 120-lecie.

W domu dziecka

Początkowo nosiło nazwę Nowonikołajewsk. Młode miasto o bardzo szybkim i dynamicznym rozwoju. Przyczyniło się do niego zbudowanie w pobliżu stacji Kolei Transsyberyskiej, co spowodowało napływ ludności i dalszy rozwój miasta. Ważny ośrodek naukowy, handlowy, przemysłowy i transportowy. Nowosybirsk zbudowano nad rzeką Ob, po obu jej brzegach. Położenie to uwzględnia nowy herb miasta. Rzeka, której źródła znajdują się w malowniczych górach Ałtaj w Nowosybirsku osiąga ok. 1 km szerokości. Miasto posiada dwie linie metra. Do ciekawych zabytków należą m.in. Sobór św. Aleksandra Newskiego czy też Teatr Opery i Baletu.

Przeczytaj więcej tutaj!

Skrót

Niedzielny odpoczynek przypadł w Nowosybirsku przy Domu Dziecka prowadzonym przez siostry elżbietanki. Wśród nich są też dwie Polki! Radość dzieciaków z poświęconego im czasu, życzliwość sióstr i regeneracja sił fizycznych i duchowych. To w skrócie bilans niedzieli.