Kongres Eucharystyczny w Kolonii

RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 05.06.2013 18:31

„Panie, do kogóż pójdziemy?” – pod takim hasłem niemiecki Kościół zgromadzi się w mieście, w którym przeszła pierwsza w historii procesja Bożego Ciała.

Kongres Eucharystyczny w Kolonii W czasie Kongresu odprawione będą 32 Msze Święte w różnych zabytkowych kościołach. W piętnastu z nich będzie możliwość ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty Henryk Przondziono /GN

„Panie, do kogóż pójdziemy?” – pod takim hasłem rozpoczyna się dziś wieczorem w Kolonii Krajowy Kongres Eucharystyczny. Organizatorzy, czyli niemiecki episkopat i miejscowy arcybiskup kard. Joachim Meisner podkreślają, że jest to centralne wydarzenie dla Kościoła w Niemczech.

W telewizji ARD kard. Meisner przypomniał, że pierwsza procesja Bożego Ciała z Najświętszym Sakramentem przeszła właśnie ulicami Kolonii w 1279 r., dlatego miasto to jest wymarzonym miejscem na Kongres Eucharystyczny. Jego zdaniem będzie to wielkie święto radości i wiary oraz przebudzenie wśród niemieckich katolików. Natomiast przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch zwrócił uwagę na potrzebę nawrócenia: „W tych trudnych czasach dobrze jest przyjść do centrum, do źródła chrześcijańskiej wiary, a tym źródłem jest Eucharystia”.

Do niedzieli proponowanych będzie blisko 800 wydarzeń, z tego 80 katechez i 32 Msze w różnych zabytkowych kościołach. W piętnastu z nich będzie możliwość ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pokuty. W gotyckiej katedrze odbywać się będą wieczory medytacyjne pod hasłem Lux eucharistica, ponieważ medytacji towarzyszyć będą specjalne instalacje świetlne. W programie przewidziane są też koncerty muzyki chrześcijańskiej, projekcje filmów religijnych oraz spotkania z takimi wspólnotami i ruchami, jak Chemin Neuf, Neokatechumenat, Wspólnota św. Idziego, Młodzież 2000 czy Wspólnoty Błogosławieństw. Według organizatorów do Kolonii w najbliższych dniach przybędzie ponad 50 tys. pielgrzymów.