Oddolna inicjatywa

Krzysztof Kozłowski

|

Posłaniec Warmiński 23/2013

publikacja 06.06.2013 00:15

Aktywność i zaangażowanie – to cechy charakteryzujące wiernych.

Oddolna inicjatywa Wierni na uroczystość 50-lecia parafii odmalowali wnętrze kościoła Krzysztof Kozłowski

Parafia powstała w 1962 r. Wcześniej do wiernych przyjeżdżał kapłan z Górowa Iławeckiego. Pierwszym proboszczem był ks. Jan Bułat. W zeszłym roku parafia obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia i 30. rocznicy konsekracji kościoła, który został odbudowany z ruin, kiedy proboszczem był ks. Władysław Urbanowicz. W związku z tymi uroczystościami odmalowano świątynię i ułożono wokół kościoła polbruk. – To wszystko sfinansowano wyłącznie ze zbiórek pieniężnych wiernych. Zarówno w Kandytach, jak i w Bukowcu zaangażowanie ludzi w pracę i ich ofiarność są duże – podkreśla proboszcz ks. Jerzy Olechnowicz.

Szept o Kandytach

Mimo iż parafia to teren przygraniczny, o pracę jest trudno, mieszkańcy Kandyt i okolic są ludźmi niezwykle aktywnymi. Działa tu prężnie nie tylko Stowarzyszenie Obywatelskie „Nasza wieś – nasza przyszłość”, ale też koło gospodyń wiejskich. Zapewne łatwiej jest zintegrować społeczeństwo, gdyż w wiosce znajduje się zespół szkół, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum. W 2011 r. mieszkańcy Kandyt wystawili sztukę teatralną autorstwa ks. Jana Pietrzyka z Butryn pt.: „Spływające wody. Szept historii o Kandytach”. W sztukę było zaangażowanych mnóstwo osób, a do premiery aktorów amatorów przygotowywał reżyser Krzysztof Bujnowski. Proboszcz w sztuce zagrał główną rolę. – Jej akcja toczy się w czasach, kiedy na tych ziemiach nie było jeszcze chrześcijaństwa – mówi ks. Jerzy. Przedstawienie odbyło się w sali gimnastycznej szkoły. Były profesjonalne światła, nagłośnienie i scenografia. Grali dorośli, młodzież i dzieci. W korytarzu szkoły przygotowana była również wystawa o czasach pokazanych w przedstawieniu.

Dzieje się

W parafii odbywają się również cykliczne festyny. – Są Wesoła Niedziela, Święto Pieczonego Ziemniaka, dożynki. To integruje ludzi. A wszystko dzięki kołu gospodyń wiejskich i stowarzyszeniu – podkreśla proboszcz. Na Wesołą Niedzielę gospodynie przygotowują ciasta, pierogi, różne potrawy. Zapraszane są zespoły ludowe. Są stoiska z rękodziełami. Całość rozpoczyna się po Mszy św. Prowadzone są również warsztaty dla dzieci i dorosłych. Są przedsięwzięcia, które organizuje organistka pani Teresa Suduł – to zazwyczaj miniprzedstawienia. – Odgrywane są w okresie Bożego Narodzenia, w Dzień Matki. Najbliższe odbyło się z okazji Dni Rodziny. A te w Kandytach zakończą się 12 czerwca uroczystą Mszą św., której będzie przewodniczyć abp Wojciech Ziemba – podkreśla ks. Olechnowicz. Przy szkole jest biblioteka gminna, w której działa dyskusyjny klub książki. – Myślę, że u nas procent osób czytających jest znacznie wyższy niż w Polsce – śmieje się proboszcz. W szkole organizowany jest także konkurs poezji religijnej. Ks. Jerzy podkreśla, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców – zarówno Kandyt i Bukowca – wsie się zmieniają. Jest tak również dzięki wsparciu pani wójt Bożeny Olszewskiej-Świtaj.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.