Ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa

KAI

publikacja 04.06.2013 13:24

W piątek 66 sanktuariów na całym świecie weźmie udział w Ogólnoświatowej Sztafecie Różańcowej.

Ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa W piątek ruszy Ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa Henryk Przondziono /GN

W najbliższy piątek 66 sanktuariów na całym świecie weźmie udział w Ogólnoświatowej Sztafecie Różańcowej. Jednym z miejsc, gdzie wierni będą modlić się za kapłanów i biskupów, będzie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

„Idea tej akcji jest taka, aby w tym dniu cały świat opasać modlitwą różańcową podjętą w intencji kapłanów, biskupów i tych, którzy są sługami Jezusa Chrystusa, i którzy w sposób szczególny są zaproszeni do głoszenia Ewangelii” - wyjaśnia ks. Sławomir Homoncik, wicekustosz licheńskiego sanktuarium.

Inicjatywa corocznej sztafety różańcowej zrodziła się w irlandzkiej wspólnocie katolików. Idea jest prosta: w każdym z 66 sanktuariów w ciągu jednego dnia, o ustalonej godzinie wierni będą modlić się wyznaczoną częścią różańca, dziękując Bogu za księży i prosząc o wstawiennictwo i opiekę Najświętszą Maryję Pannę. Do północy, 7 lipca 2013, cały świat ma zostać "okrążony" modlitwą za wszystkich księży.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej weźmie udział w sztafecie po raz trzeci. W Polsce do tej nietypowej inicjatywy przyłączyła się także Jasna Góra. Licheńskie Sanktuarium będzie modlić się jako 23. z kolei, między godziną 11.30 a 12.00. W tym czasie w sanktuarium odmówiona zostanie bolesna część różańca. "Przejmiemy niejako 'pałeczkę' od bazyliki na Zatybrzu i po nas modlitwę różańcową przejmie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze” – informuje ks. Homoncik.

Dzień Sztafety Różańcowej nie jest przypadkowy. Jan Paweł II ustanowił Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa dniem modlitwy o uświęcenie księży w 2002 r. Tego dnia na całym świecie katolicy modlą się w tej intencji.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Ustanowił ją, dla zakonu Wizytek, papież Klemens XIII w roku 1765. Uroczystość tę na cały Kościół rozszerzył papież Pius IX w 1856 r.