Nowy patriarcha katolickich koptów

KAI

publikacja 16.01.2013 13:48

Dotychczasowy biskup diecezji Minja w środkowym Egipcie – 57-letni Ibrahim Isaac Sidrak został nowym patriarchą aleksandryjskim dla koptów-katolików.

Nowy patriarcha katolickich koptów Mapa Egiptu The World FactBook 2009; Washington DC; CIA, 2009

Zastąpi on na tym stanowisku 78-letniego kard. Antoniosa Naguiba, który po wylewie krwi do mózgu pod koniec 2011 nie jest już w stanie kierować Kościołem. Wyboru dokonał Synod Biskupów Katolickiego Kościoła Koptyjskiego na swym posiedzeniu 16 stycznia, a decyzję tę musi jeszcze zatwierdzić papież, udzielając elektowi tzw. „ecclesiastica communio”, czyli przyjmując go formalnie do wspólnoty kościelnej.

Z informacji, jakie dotarły do mediów, wynika, że nowy zwierzchnik początkowo wzbraniał się przed przyjęciem zaproponowanej mu godności, tym bardziej że od lutego ub.r. katolickim Kościołem koptyjskim kierował na co dzień biskup diecezji Asjut, 66-letni obecnie Kyrillos Kamal William Sanaan OFM i to on był głównym „faworytem” wyborów następcy chorego patriarchy.

Ibrahim Isaac (czyli Abraham Izaak) Sidrak urodził się 19 sierpnia 1955 w miejscowości Beni-Cliker na terenie eparchii (diecezji) Asjut w środkowym Egipcie. Studia filozoficzne i teologiczne odbywał w Kairze i w wyższym seminarium duchownym w Maadi, po czym 7 lutego 1980 przyjął święcenia kapłańskie. Studiował następnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując tam licencjat z teologii dogmatycznej, którą po powrocie do kraju, wykładał w swym dawnym seminarium w Maadi. W latach 1990-2001 był rektorem tej placówki i dyrektorem eparchialnego Biura Katechetycznego.

W 2002 został proboszczem katolickiej katedry koptyjskiej w Kairze, ale już 5 października tegoż roku Synod mianował go biskupem diecezji Minja na miejsce bp. Antoniosa Naguiba (późniejszego patriarchy), który ustąpił z tego urzędu za względu na stan zdrowia (sakrę nominat przyjął 15 listopada 2002). A dziś znów zastępuje tegoż hierarchę (obecnie już kardynała) na urzędzie patriarszym.

Eparchia Minja, czyli starożytna Hermopolis Maior, dla koptów-katolików powstała 26 listopada 1895, a więc z chwilą utworzenia katolickiego patriarchatu koptyjskiego przez Leona XIII. Na jej terenie mieszka ponad 40,5 tys. wiernych, czyli prawie 1/5 członków tego Katolickiego Kościoła Wschodniego. W ostatnich latach przeżywa ona szczególny dynamizm duszpasterski i społeczny, przejawiający się w katechezie i w licznych inicjatywach miłosierdzia, zwłaszcza wobec bezrobotnych, prostytutek, więźniów i rodzin, przeżywających kryzysy.

Dużą zasługę w rozwijaniu tych działań ma osobiście bp Sidrak, odznaczający się wielkim zapałem i gorliwością apostolską, i to nie tylko w swej eparchii, ale także w wymiarach Kościoła powszechnego. Uczestniczył on m.in. w zgromadzeniach specjalnych Synodu Biskupów: dla Afryki – w 2009 i dla Bliskiego Wschodu – w 2010. Ci, którzy go znają, zwracają uwagę na jego poczucie realizmu i wyważone podejście do wielu spraw. Gdy 25 stycznia 2011 w Egipcie rozpoczęła się tzw. „rewolucja”, podkreślał wielokrotnie niezdolność starego reżymu Hosniego Mubaraka do odpowiadania na żądania reform, wysuwane przez społeczeństwo na długo przed wybuchem wydarzeń styczniowych.

Unikał też skrajnych i gwałtownych ocen wobec zamachów, których ofiarami padali miejscowi chrześcijanie, ich świątynie i mienie. „Należy pamiętać, że ataki tego rodzaju stanowią część gry, zmierzającej do zasiania nieporządku i odwrócenia uwagi od bieżących problemów, np. społecznych” – powiedział bp Sidrak na wiosnę 2012 szwajcarskiej agencji katolickiej APIC. Zwrócił uwagę, że ludzie demonstrują, domagają się poszanowania swej godności, chcą poprawy swej sytuacji materialnej, co stwarza sytuację wybuchową. „Reżym organizuje lub pozwala dokonywać zamachów, co wykorzystują salafici i bracia muzułmanie, rząd zaś z kolei wykorzystuje starcia między chrześcijanami a muzułmanami i inne napięcia dla własnych celów” – podkreślił nowy katolicki patriarcha koptyjski.

Katolicki Kościół koptyjski powstał w 1741 jako wikariat apostolski w wyniku działalności misyjnej Kościoła łacińskiego w środowisku koptów. Leon XIII listem apostolskim „Christi Domini” z 26 listopada 1895 utworzył katolicko-koptyjski Patriarchat Aleksandrii. Jako pierwszy na jego czele stanął Cyrillos Makarios (Cyrillus Macaire – do 1908). Po jego śmierci w latach 1908-47 Patriarchatem kierowali kolejno dwaj administratorzy apostolscy, przy czym drugi z nich – Marcus Khuzam został 7 marca 1948 nowym patriarchą. Swój urząd pełnił prawie 10 lat – do śmierci 2 lutego 1958. Kolejnymi patriarchami byli: Stephanos I Sidarouss (1958-86; w 1965 obdarzony godnością kardynalską jako pierwszy kopt), Stephanos II Ghattas CM (1986-2006), kardynał – od 21 lutego 2001; ustąpił ze względu na wiek i stan zdrowia), Antonios Naguib (od 30 marca 2006 do 16 stycznia 2013) i od dzisiaj patriarcha-elekt Ibrahim Isaac Sidrak.

Jeśli dotychczasowa tradycja i praktyka się utrzyma, to nowy patriarcha zostanie obdarzony godnością kardynalską, ale najprawdopodobniej dopiero po ukończeniu 80. roku życia przez jego poprzednika (czyli w marcu 2015).