Nie przejmować się wcale?

ks. Artur Malina

|

GN 50/2012

Tłumaczenie w Biblii Tysiąclecia relatywizuje słowa św. Pawła, sprowadzając je do apelu o nieokazywanie nadmiernej troski.

Nie przejmować się wcale?

Jego wezwanie w oryginale brzmi jednak radykalnie i w innych przekładach oddano je wiernie: „O nic się nie troszczcie!”; „O nic się nie martwcie!”. Czy rzeczywiście apostoł wzywa do życia beztroskiego? Czy taka postawa nie oznacza obojętności i braku wrażliwości na potrzeby innych? Inne wypowiedzi św. Pawła wydają się przeczyć wezwaniu do porzucenia wszelkich trosk. Taki brak konsekwencji można by widzieć w tym samym liście. Za okazywanie troski o potrzeby Filipian chwali on najbliższego współpracownika: „A mam nadzieję w Panu Jezusie, że niebawem poślę do was Tymoteusza, abym i ja doznał radości, dowiedziawszy się o waszych sprawach.

Nie mam bowiem nikogo o równych dążeniach ducha, który by się szczerze zatroszczył o wasze sprawy” (2,19–20). Wartość tej samej postawy apostoł podkreśla w ważnym nauczaniu o naturze Kościoła. W Pierwszym Liście do Koryntian porównuje jego wspólnotę do ciała: „Bóg tak ukształtował nasze ciało, że zyskały więcej szacunku członki z natury mało godne czci, by nie było rozdwojenia w ciele, lecz żeby poszczególne członki troszczyły się o siebie nawzajem” (12,24–25). W Drugim Liście do Koryntian znajduje się potwierdzenie nauczania o wielkiej wartości zajmowania i przejmowania się bliźnimi. Życie apostoła na pewno nie było wolne od tego rodzaju trosk. Na koniec wyliczenia różnorodnych przeciwności i licznych trudów znoszonych w działalności apostolskiej pisze on o codziennej udręce powodowanej właśnie troską o wszystkie Kościoły (11,28).

Słowa apostoła, które odnoszą się do okazywania troski, nie świadczą o niespójności w jego nauczaniu. W jego wezwaniu nie chodzi o porzucenie wszelkich zmartwień. Pisze on o rzeczach, a nie o osobach. Na ten ograniczony sens wskazuje zaimek „nic”. W innych wypowiedziach św. Pawła przedmiotem jego troski są osoby. Dbanie o bliźnich tworzy z nimi więź. Nie jest ona tylko horyzontalna. W dzisiejszym czytaniu św. Paweł pisze o bliskości Pana i o przedstawianiu Bogu wszelkich potrzeb. Natomiast zdanie następujące po czytaniu wskazuje na źródło pokoju troszczących się o bliźnich: „Pokój Boży, który przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie”.•

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.