Regulamin synodu stanowi:
§24. .Do zadań komisji synodalnych należy:
-
identyfikacja i analiza szczegółowych zagadnień będących zakresie kompetencji komisji (ewentualne wątpliwości kompetencyjne rozstrzyga Komisja Główna), zwłaszcza w kontekście:
-
aktualnej sytuacji duszpasterskiej w Archidiecezji (szanse, zagrożenia, zasoby, dobre praktyki itd.),
-
możliwych do określenia wyzwań, stawianych przez współczesny świat,
-
obecnie obowiązujących regulacji prawa lokalnego, zwyczajów i praktyk w Archidiecezji.
Realizacja tego zadania ma w szczególności dokonywać się przez:
-
szczegółową kwerendę, skierowaną do Zespołów Synodalnych (lub innych podmiotów zaaprobowanych przez Komisję Główną),
-
konsultacje ze specjalistami z danej dziedziny (konsultorzy komisji),
-
ocena obecnej sytuacji w świetle Ewangelii (nauczania Kościoła),
-
formułowanie propozycji rozwiązań w zakresie prawodawstwa partykularnego, zwyczajów i praktyk,
-
redagowanie:
-
materiałów koniecznych do prac Zespołów Synodalnych,
-
wstępnych (przeznaczonych do dalszej konsultacji) i końcowych (przeznaczonych do prac plenarnych Synodu) ustaleń,
-
zleconych przez Komisję Główną części dokumentów końcowych Synodu,
-
uczestnictwo, w miarę możliwości, w działaniach formacyjnych i promocyjnych organizowanych przez Sekretariat Synodu.
Komisja ds. Duchowieństwa
Skład:
-
ks. Andrzej Marek (przewodniczący)
-
ks. Henryk Olszar (sekretarz)
-
ks. Andrzej Chorzępa
-
ks. Grzegorz Kolbiarz
-
ks. Edward Nalepa
-
ks. Zenon Ryzner
-
ks. Jacek Wojciech
Komisja ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu
Skład:
członkowie
-
ks. Marek Panek (przewodniczący)
-
ks. Bernard Rak (sekretarz)
-
ks. Piotr Brząkalik
-
Katarzyna Cholewa
-
ks. Eugeniusz Mura
-
ks. Jerzy Paliński
-
ks. Marek Spyra
konsultorzy
-
ks. Tadeusz Czakański
-
ks. Henryk Krzysteczko
-
ks. Eugeniusz Kurpas
-
ks. Ryszard Skowronek
-
ks. Jacek Wojciech
Komisja ds. świeckich
Skład:
członkowie
-
Aleksander Bańka (przewodniczący)
-
Michał Węgrzyn (sekretarz)
-
Tadeusz Iwanecki
-
Małgorzata Kidybińska
-
ks. Szymon Kiera
-
ks. Ryszard Nowak
-
Joanna Raś
konsultorzy
-
Adam Chrobok
-
ks. Tadeusz Skrzypczyk
-
Marcin Świerad
-
ks. Michał Woliński
Komisja ds. Duszpasterstwa Ogólnego
Skład:
członkowie
-
ks. Roman Chromy (przewodniczący)
-
Katarzyna Konieczny (sekretarz)
-
ks. Tomasz Jaklewicz
-
Jacek Kurek
-
ks. Andrzej Marcak
-
ks. Marek Szkudło
-
ks. Cezariusz Wala
konsultorzy
Komisja ds. Duszpasterstwa Rodzin
Skład:
członkowie
-
ks. Jarosław Ogrodniczak (przewodniczący)
-
Marcin Ślązok (sekretarz)
-
ks. Antoni Bartoszek
-
ks. Damian Gatnar
-
Renata Makowska
-
Teresa Malicka
-
Anna Janic
konsultorzy
-
Katarzyna Jendralska
-
Barbara Łężak
-
ks. Tomasz Nowak
-
ks. Grzegorz Polok
-
ks. Marian Wandrasz
Komisja ds. Duszpasterstwa Młodzieży
Skład:
-
ks. Ryszard Kokoszka (przewodniczący)
-
ks. Marcin Wierzbicki (sekretarz)
-
ks. Robert Kaczmarek
-
ks. Grzegorz Polok
-
Adrian Pontus
-
Barbara Szustakiewicz
-
ks. Sławomir Szweter
Komisja ds. Ewangelizacji
Skład:
członkowie:
-
ks. Grzegorz Wita (przewodniczący)
-
ks. Bogdan Kania (sekretarz)
-
Ewa Grabarczyk
-
Konrad Grabarczyk
-
ks. Wojciech Kamczyk
-
ks. Ireneusz Kliche
-
ks. Teodor Suchoń
-
o. Dymitr Żeglin OFM
konsultorzy
-
ks. Marek Bernacki
-
ks. Jan Górski
-
Elżbieta Kranz
-
Ireneusz Kranz
-
s.M. Klarysa Kuś AM
-
ks. Józef Marek
-
ks. Ryszard Nowak
-
ks. Emmanuel Pietryga
-
ks. Mirosław Stanek SDS
Podkomisja ds. Nowej Ewangelizacji
Skład:
członkowie
-
ks. Krzysztof Biela (przewodniczący)
-
o. Remigiusz Langer OFM (sekretarz)
-
Krzysztof Abucewicz
-
Katarzyna Jendralska
-
ks. Marek Zientek
-
Hanna Żyrek
-
Tomasz Żyrek
konsultorzy
-
s. Anna Bałchan SMI
-
Piotr Czakański
-
ks. Artur Godnarski
-
Marcin Jakimowicz
-
br. Łukasz Nocoń OFM Cap
-
ks. Robert Rosiak
-
Andrzej Strączek
Komisja ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego
Skład:
członkowie
-
ks. Roman Buchta (przewodniczący)
-
Ewa Porada (sekretarz)
-
ks. Jacek Błaszczok
-
Elżbieta Tkocz
-
Barbara Salamon
-
ks. Krzysztof Sosna
-
ks. Józef Więcek
konsultorzy
-
ks. Antoni Bartoszek
-
ks. Marceli Cogiel
-
Marian Drosio
-
ks. Robert Kaczmarek
-
Anna Malkiewicz-Michalska
-
o. Witosław Sztyk OFM
Komisja ds. Duszpasterstwa Liturgicznego
Skład:
członkowie
-
ks. Leszek Szewczyk (przewodniczący)
-
ks. Sebastian Kreczmański (sekretarz)
-
ks. Andrzej Hoinkis
-
Albert Karkosz
-
o. Oktawiusz Lamorski OFM
-
ks. Stanisław Noga
-
Władysław Szymański
konsultorzy
-
ks. Ireneusz Celary
-
ks. Wiesław Hudek
-
ks. Jerzy Paliński
-
ks. Emmanuel Pietryga
-
ks. Antoni Reginek
-
ks. Józef Szklorz
-
ks. Cezariusz Wala
Podkomisja ds. Głoszenia Słowa Bożego
Skład:
członkowie
-
ks. Bartłomiej Kuźnik (przewodniczący)
-
ks. Jan Smolec (sekretarz)
-
ks. Andrzej Kołek
-
ks. Artur Malina
-
ks. Piotr Winkler
konsultorzy
-
Wiesława Dąbrowska-Macura
-
ks. Grzegorz Kusze
-
Andrzej Macura
-
o. Feliks Rachwalik OFM
-
Katarzyna Rostek-Tokarska
-
ks. Marek Spyra
Komisja ds. Posługi Charytatywnej
Skład:
-
ks. Tomasz Nowak (przewodniczący)
-
Krzysztof Siudziński (sekretarz)
-
ks. Krzysztof Bąk
-
Bogumiła Kopczyk
-
Bożena Stępień
-
ks. Mariusz Dronszczyk
-
Dariusz Latos
Komisja ds. Społecznych
Skład:
członkowie
-
ks. Arkadiusz Wuwer (przewodniczący)
-
ks. Bogdan Michalski (sekretarz)
-
Krzysztof Łęcki
-
ks. Rafał Skitek
-
ks. Wojciech Surmiak
-
ks. Piotr Szołtysik
-
Wojciech Świątkiewicz
-
ks. Józef Włosek
konsultorzy
-
ks. Marek Łuczak
-
o. Kazimierz F. Papciak SSCC
Komisja ds. Ekonomicznych
Skład:
członkowie
-
ks. Dariusz Walencik (przewodniczący)
-
ks. Adam Kiedrzyn (sekretarz)
-
ks. Stanisław Gańczorz
-
ks. Edward Kopka
-
ks. Marian Neugebauer
-
ks. Mirosław Piesiur
-
ks. Damian Suszka
konsultorzy
-
ks. Grzegorz Borg
-
Joachim Foltys
-
Jędrzej Klatka
-
ks. Piotr Wenzel
Komisja ds. Kultury
Skład:
członkowie
-
ks. Leszek Makówka (przewodniczący) )
-
Michał Góra (sekretarz)
-
Ksawery Kaliski
-
Seweryn Mzyk
-
Dominika Szczawińska-Ziemba
konsultorzy
Komisja ds. Dziedzictwa Kościoła Katowickiego
Skład:
członkowie
-
ks. Jerzy Myszor (przewodniczący)
-
Halina Dudała (sekretarz)
-
Julian Gembalski
-
ks. Jan Morcinek
-
Bogumiła Warząchowska
konsultorzy
-
ks. Adam Tondera
-
ks. Damian Bednarski
-
Wojciech Schäffer
-
ks. Rafał Śpiewak
Komisja ds. Życia Konsekrowanego
Skład:
członkowie
-
ks. Mirosław Godziek (przewodniczący)
-
s. Piotra Małgorzata Stawska SCB (sekretarz)
-
s. M. Lauretta Turek AM
-
s. M. Daniela Małgorzata Kindla CSSH
-
s. M. Alberta Gdaczyńska CSSE
-
o. Ezdrasz Biesok OFM
-
Małgorzata Krzeszowska
-
s. M. Aleksandra Zofia Leki CSSE
-
s. M. Paulina Barbara Łuba SCB
konsultorzy
-
s. M. Rafaela Ewa Adamuszek CSSH
-
s. M. Tarzycja Małgorzata Megier AM
-
o. Emil Mirosław Pacławski OFM
-
s. M. Ezechiela Wanda Ściskała SCB
-
s. M. Hieronima Zymela CSSE
-
s. Róża Mueller SMI
Komisja ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego
Skład:
członkowie
-
ks. Bogusław Płonka (przewodniczący)
-
ks. Adam Palion (sekretarz)
-
Adam Chrobok
-
ks. Tadeusz Czakański
konsultorzy
-
Mariola Kozubek
-
ks. Andrzej Suchoń