GN: Kalendarz ścienny

publikacja 21.11.2012 15:00

Rok 2013 to jubileusz 90-lecia "Gościa Niedzielnego". Tylko nieliczne media mogą pochwalić się tak długą historią. A trzeba podkreślić, że poza latami II wojny światowej tygodnik ukazywał się nieprzerwanie.

GN: Kalendarz ścienny

Przez dziewięćdziesiąt lat świat przynajmniej kilka razy zdążył się pogrążyć w totalnym chaosie i znowu wypłynąć na spokojniejsze wody. Tygodnik to wszystko obserwował, ale też w tym uczestniczył, czasami ledwo uchodząc z życiem. Ze względu na okrągłą rocznicę kalendarz na rok 2013 został poświęcony krótkiej lekcji historii widzianej oczami „Gościa”.

Poza tym w numerze:

Inny Król [ks. Tomasz Jaklewicz]

Uroczystość Chrystusa Króla ukazuje obraz Jezusa cierpiącego, wyszydzonego, pokornego Sługi. Jest królem, ale innym niż jakikolwiek ziemski władca. Jego królewskim gestem było umywanie nóg. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” ks. Tomasz Jaklewicz analizuje List Episkopatu Polski na Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i zwraca uwagę na to, że kto szczerze i świadomie powtarza w modlitwie „Ojcze nasz” słowa „Przyjdź królestwo Twoje”, ten dokonuje wewnętrznej intronizacji. Godzi się na panowanie Boga w swoim życiu, chce naśladować królewski styl Chrystusa.

Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo [fragment najnowszej książki Benedykta XVI]

Tylko w „Gościu Niedzielnym” fragment kolejnej części tryptyku „Jezus z Nazaretu” papieża Benedykta XVI o postaci i przesłaniu Jezusa Chrystusa. W swojej najnowszej książce Papież opowiada o najmniej znanym okresie życia Zbawiciela: narodzeniu i dzieciństwie. Pokazuje Jezusa, który przychodzi na świat w konkretnym miejscu, czasie i rodzinie. Stara się też odpowiedzieć na pytanie: co narodzenie Jezusa oznacza dla każdego z nas osobiście? Książkę opublikował Instytut Wydawniczy Znak, a „Gość Niedzielny” jest jej patronem medialnym.

Zapłacimy za podziały [rozmowa z prof. Adamem Strzemboszem]

Bogumił Łoziński, wychodząc od pytań o polską pokojową rewolucję roku 1989, prosi nagrodzonego niedawno Orderem Orła Białego prof. Strzembosza o ocenę bieżącej sytuacji politycznej oraz języka debaty publicznej. - Dla mnie niedopuszczalne jest, gdy jedna strona posądza drugą o zdradę narodu lub gdy pozwala sobie na nieuzasadnione oceny czyjegoś stanu psychicznego – deklaruje prof. Strzembosz. Mówi także o roli Kościoła w polityce: - W sytuacji ostrych sporów politycznych, podziałów w społeczeństwie, Kościół powinien łagodzić konflikty, szukać elementów wspólnych, formułować oceny moralne odnoszące się do każdego, kto przekracza pewne granice, niezależnie, z której jest partii.

GN: Kalendarz ścienny