Statystyki religijne bez zmian

Bogumił Łoziński

Utrzymujące się od lat na podobnym poziomie statystyki osób uczęszczających na niedzielne Msze św. pokazują, że w Polsce kryzysu wiary nie ma.

Statystyki religijne bez zmian

Z ogłoszonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego statystyk dotyczących uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. oraz przystępowania do Komunii św. wynika, że od kilku lat utrzymują się one na zbliżonym poziomie. W 2011 r. odsetek osób uczestniczących we Mszy wynosił 40 procent, a przystępujących do Komunii św. 16,1. Rok wcześniej odpowiednio 41 oraz 16,4 procent. Niewielki spadek utrzymuje się od lat, ale jest on na tyle mały, że nie można mówić o kryzysie.

Statystyki nie są w stanie oddać głębokości wiary. Niemniej jednak liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy czy przystępujących do Komunii św. jest istotnym wskaźnikiem naszej religijności. Wskaźnik ten mówi, że nasza religijność utrzymuje się na stałym poziomie, a na tle innych krajów europejskich nawet na bardzo wysokim. Warto zwrócić uwagę, że badanie było przeprowadzone jesienią ubiegłego roku, a więc w czasie kampanii wyborczej do parlamentu, gdy bardzo aktywna z antyklerykalnymi hasłami była Partia Palikota.

To skazuje, że praktykujący katolicy są odporni na taką retorykę, a także na nurty laicyzacyjne. Analiza badań wskazuje też, że od lat 80. dwukrotnie wzrósł odsetek osób przystępujących do Komunii św., od 7,8 procent w 1980 r. do 16,1 procent obecnie. Te wielkości niewątpliwie pokazują, że nasza religijność uległa pogłębieniu.