Wczoraj nie umiera nigdy

Jacek Dziedzina

|

GN 15/2012

publikacja 12.04.2012 00:15

O przeszłości żyjącej dzisiaj z prof. Wojciechem Roszkowskim rozmawia Jacek Dziedzina.

Wojciech Roszkowski Wojciech Roszkowski
wybitny historyk, były poseł do Parlamentu Europejskiego, autor m.in. monumentalnego dzieła pt. „Najnowsza historia Polski 1914–2011”
Jakub Szymczuk

Jacek Dziedzina: Czy można żyć bez historii?

Prof. Wojciech Roszkowski: – Składamy się z przeszłości. Wszystko, czym jesteśmy dzisiaj, wynika z tego, czym byliśmy kiedyś, z naszego wychowania, z pracy, doświadczeń, nie tylko naszych osobistych, ale również naszych rodziców, regionu, środowiska, kraju. I bez nazwania tego doświadczenia stajemy się jak człowiek z amnezją. Ktoś się budzi i nie wie, kim jest.

Dla wielu ludzi przeszłość jest jednak zbyt abstrakcyjna i odległa, dotyczy pewnych symboli, które dzisiaj są już niezrozumiałe.

– To nie jest abstrakcja. Myślę, że takie odczuwanie historii przez młodych ludzi wynika z nieumiejętnego uczenia historii; ze stawiania ucznia przed perspektywą beznadziejności, że tego wszystkiego nie da się zrozumieć, ogarnąć, bo trzeba to zapamiętać, i to w sposób mechaniczny. Data w nauczaniu historii jest w pamięci ucznia jakąś cyferką czy raczej liczbą. Brakuje zrozumienia, że jest ona tylko i wyłącznie punktem orientacyjnym na osi czasu. Na przykład rok 1939. Wokół tej liczby powinniśmy tworzyć nauczanie, pokazywać, co się z tą liczbą wiąże, przedstawić rzeczywistość w taki sposób, żeby ktoś mógł ją odczuć. Film pt. „Czy jutro pójdziemy do kina?” znakomicie pokazuje, że 1939 to nie jest pusta liczba, tylko że oznacza ona dramatyczny przełom w życiu pewnego pokolenia, które żyło podobnie jak my, z podobnymi problemami życiowymi: wybór pracy, domu, ukochanego… i nagle, z powodów, których oni do końca pewnie nawet nie rozumieją, ten świat się wali. I z tego powinna wynikać pewna refleksja, jaki był mechanizm i co z tego może dla nas dzisiaj wynikać.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.