75 lat temu zmarł Karol Szymanowski

PAP

publikacja 28.03.2012 10:11

28.03. Warszawa (PAP) - 75 lat temu - 29 marca 1937 r. - zmarł Karol Szymanowski, kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski. Artysta, określany jako ojciec polskiej muzyki XX w., jest uznawany obok Fryderyka Chopina za najwybitniejszego polskiego kompozytora.

75 lat temu zmarł Karol Szymanowski Grób Karola Szymanowskiego. AUTOR / CC 2.0

75. rocznicę śmierci Szymanowskiego upamiętni koncert w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze z udziałem pianisty Piotra Palecznego. W towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody muzyk wykona IV Symfonię koncertującą Szymanowskiego.

Kompozytor skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych artystów.

Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 r. we wsi Tymoszówka na środkowej Ukrainie. Pochodził z rodziny o tradycjach szlacheckich. Rozpoczął naukę muzyki pod kierunkiem ojca, kontynuował ją u lokalnego nauczyciela muzyki, wielkiego miłośnika romantyzmu Gustawa Neuhausa, który odkrył u Szymanowskiego talent kompozytorski. Następnie studiował w Warszawie u Zygmunta Noskowskiego.

Kompozycje Szymanowskiego nawiązywały do romantyzmu. Jego I Sonata c-moll, dedykowana w 1904 r. przyjacielowi Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, została okrzyknięta przez warszawskich krytyków muzycznych dziełem największego talentu muzycznego w Polsce od śmierci Chopina.

W 1905 r. wraz z trzema innymi polskimi kompozytorami: Ludomirem Różyckim, Apolinarym Szeluto i Grzegorzem Fitelbergiem Szymanowski założył w Berlinie Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, nazwaną "Młodą Polską w muzyce". Artyści, zainspirowani modernizmem, szczególnie twórczością Richarda Straussa, wydawali i promowali własną muzykę. Na koncertach organizowanych przez spółkę grano m.in. Uwerturę koncertową Szymanowskiego.

Modernistyczne kompozycje twórcy zdobyły uznanie za granicą. W 1912 r. Szymanowski zawarł kontrakt z firmą Universal Edition w Wiedniu, często odwiedzał Berlin i Wiedeń. Bywał też w Zakopanem, które stało się miejscem szczególnie bliskim kompozytorowi pod koniec jego życia, gdy chorował na gruźlicę. Szymanowski wynajmował tam Willę Atma, gdzie dziś mieści się poświęcone artyście muzeum. Jego pobyty w Zakopanem miały wpływ na twórczość, artysta wprowadzał do swoich kompozycji elementy polskiego folkloru, chętnie czerpał z motywów podhalańskich i kurpiowskich.

W 1914 r. po tajemniczym samobójstwie Jadwigi Janczewskiej - malarki i narzeczonej Witkacego, którą podejrzewano o romans z Szymanowskim - kompozytor udał się do Francji. Zetknął się tam z modnym wówczas impresjonizmem, szczególnie z twórczością Claude'a Debussy'ego. Okres I wojny światowej spędził w Tymoszówce. Po utracie rodzinnego majątku w czasie rewolucji bolszewickiej, Szymanowscy przenieśli się do Warszawy.

Lata 20. to okres szczególnie płodny w karierze kompozytora. Kilkakrotnie odwiedził on Stany Zjednoczone, gdzie odniósł ogromny sukces. W 1927 r. został dyrektorem Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego, potem był rektorem Warszawskiej Akademii Muzycznej. Nowatorskie podejście Szymanowskiego do muzyki gorszyło konserwatywną część publicystów muzycznych.

Lata postępu choroby Szymanowskiego zbiegły się z jego trudną sytuacją finansową. W poszukiwaniu źródła zarobku muzyk skomponował w 1932 r. słynną IV Symfonię koncertującą z myślą o sobie jako wykonawcy solowej partii fortepianu. Nie mając stałych dochodów koncertował w całej Europie.

Szymanowski był homoseksualistą. Do wątków homoseksualnych nawiązuje jego opera "Król Roger", ukończona w 1924 r. Tę tematykę poruszała też napisana przez niego powieść "Efebos", którą artysta dedykował swojemu 15-letniemu kochankowi Borisowi Kochno. U niego właśnie badaczka twórczości Szymanowskiego Teresa Chylińska odnalazła jedyny zachowany rozdział tej powieści.

Szymanowski zmarł 29 marca 1937 r. w Lozannie. Jest pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie. Jego serce spłonęło w 1944 r. podczas Powstania Warszawskiego w kościele św. Krzyża.

Rok 2007 obchodzony był - na mocy decyzji sejmu - jako Rok Karola Szymanowskiego. Premiera opery "Król Roger" w reżyserii Davida Pountneya uświetniła inaugurację polskiej prezydencji 1 lipca 2011 r. w Radzie Unii Europejskiej. W rolę Króla Rogera wcielił się Scott Hendricks, Olga Pasiecznik wykonała partię Roksany.

"Król Roger" zwany "dramatem sycylijskim" jest drugą operą Szymanowskiego, po ukończonej w 1913 r. "Hagith". Korzeni "Króla Rogera" należy szukać w podróżach, które kompozytor odbywał w latach 1910-14 na południe Europy oraz do Afryki Północnej. Pomysł skomponowania opery powstał w 1918 r. podczas spotkania z Jarosławem Iwaszkiewiczem, który napisał do niej libretto.