Zwrócone nieruchomości służą najuboższym

KAI

publikacja 26.03.2012 22:35

Nieruchomości zwrócone Kościołowi przez Komisję Majątkową, po gruntownych i koniecznych remontach służą dziś chorym, osobom z niepełnosprawnościami, młodzieży oraz całym lokalnym społecznościom. Komisja Majątkowa przez 20 lata działania zwróciła Kościołowi 490 budynków. Oto przykłady ich obecnego wykorzystania.

Zwrócone nieruchomości służą najuboższym Białołęka. Ziemia przekazana betankom przez Komisję Majątkową Jakub Szymczuk/GN

Siostry Urszulanki Serca Jezusa Konającego w latach 20-tych XX w. dostały od fabrykanta Ludwika Geyera w Łodzi jednopiętrowy budynek przy ulicy Czerwonej 6 z przeznaczeniem na cele społeczne.
- Prowadziłyśmy tam przedszkole dla dzieci robotników fabryki. Uporządkowałyśmy dokumentację tej darowizny; żyjąca jeszcze wtedy córka Geyera potwierdziła naszą własność aktem notarialnym. Z początkiem lat 60-tych odebrano nam przedszkole i zrobiono przychodnię dla pracowników. Tylko dlatego, że siostry miały tam kaplicę zostały w malutkiej części tego budynku. Na początku lat 90-tych Komisja Majątkowa zwróciła nam go w bardzo złym stanie, gruntownie go wyremontowałyśmy, wymieniając dach, okna; przerobiłyśmy też strych na pokoje mieszkalne. Od tego czasu do dziś prowadzimy tam dom studencki dla dziewcząt z ubogich rodzin; niektóre nie płacą w ogóle jeśli jest im trudno, inne płacą wedle swoich możliwości, każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie. Mieszka tam ok. 70 studentek różnych łódzkich uczelni – opowiada s. Ancilla Zofia Kujawska, ekonomka zgromadzenia.

W diecezji sandomierskiej takich przykładów jest wiele, w samym tylko Sandomierzu są trzy duże obiekty zwrócone Kościołowi przez Komisję Majątkową. – Budynek, w którym teraz mieści się Dom Katolicki zbudowany był w 1938 r. jako Dom Akcji Katolickiej. Po wojnie został zajęty przez władze i przekazany Okręgowemu Przedsiębiorstwu Rozpowszechniania Filmów w Rzeszowie z przeznaczeniem na kino. W czerwcu 1983 r. wskutek katastrofy budowlanej kino przestało istnieć. Orzeczeniem Komisji Majątkowej z 1992 r. obiekt w totalnej ruinie został zwrócony kurii diecezjalnej. Został odrestaurowany i służy jako Katolicki Dom Kultury, w którym jest kawiarnia, odbywa się szereg imprez kulturalnych – występy kabaretowe, koncerty, teatralne przedstawienia dla dzieci i młodzieży, różnego rodzaju spotkania. Dom służy nie tylko diecezji, ale i miastu, wiele tych wydarzeń organizuje Fundacja Kultury Ziemi Sandomierskiej. W powiecie sandomierskim to jedna z najlepszych sal koncertowych – mówi ks. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej pw. NMP w Sandomierzu.

W 1991 r. Komisja Majątkowa zwróciła także budynek Niższego Seminarium Duchownego przy ul. Żeromskiego 4 w Sandomierzu, który był później przez lata siedzibą milicji. Obiekt wymagał całościowego remontu; w tej chwili jest tam część seminarium duchownego. Rok później, także w stanie całkowitej ruiny, zwrócony został kurii diecezjalnej budynek przy ul. Mariackiej 9, gdzie znajdowały się instytucje państwowe. Wcześniej był to dom księży emerytów. - Obiekt był tak zdewastowany, że trzeba było odnawiać wszystko włącznie ze ścianami i dachem. Odrestaurowano go i do dziś jest tam Instytut Teologiczny ze studiami teologicznymi, studium organistowskim i studium życia rodziny oraz kuria diecezjalna – mówi ks. Gil.

Z kolei Warmińska Kapituła Katedralna w pierwszej połowie lat 90-tych odzyskała kanonie zewnętrzne we Fromborku. Kurie kanoniczne, domy fromborskich kanoników z początku XIV w. to unikatowe obiekty zabytkowe w skali całego kraju. – W trzech z nich, kanonii św. Stanisława, św. Michała i św. Piotra była siedziba PTTK. Kiedy Komisja Majątkowa uznała własność Kapituły wróciły one do nas w bardzo złym stanie, zostały wyremontowane i otrzymał je w użyczenie wraz z jeszcze jedną kanonią Matki Bożej Wniebowziętej Caritas Archidiecezji Warmińskiej – mówi bp. Jacek Jezierski, biskup pomocniczy Archidiecezji Warmińskiej.

W kanonii św. Ignacego znajdował się Urząd Miejski, Urząd Stanu Cywilnego i archiwum. W tej chwili jest to miejsce spotkań diecezjalnych. Jedna z kanonii św. Pawła czeka na remont, planuje się tam urządzić miejsce wydarzeń kulturalnych. W obiektach zwróconych przez Komisję Majątkową znajduje się także Muzeum Kopernika, którym zarządza i administruje Urząd Marszałkowski.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej, który użytkuje cztery kanonie stworzył tam Centrum Młodzieży. – W jego skład wchodzi ośrodek kolonijny dla ok. 40 dzieci, poszerzyliśmy też działalność o szkolne schronisko młodzieżowe. W kanonii św. Michała od 5 lat prowadzimy Warsztaty Terapii Zajęciowej dla ok. 30 osób z niepełnosprawnością. Z kolei w kanonii św. Stanisława jest jadłodajnia dla ubogich, w której wydajemy ok. 30 posiłków dziennie oraz dwie pracownie WTZ; w sumie dziennie stołuje się tam ok. 60 osób. W ostatniej kanonii NMP Wniebowziętej mamy środowiskowy dom samopomocy, to jest dom dziennego pobytu i rehabilitacji dla ok. 30 osób niepełnosprawnych – mówi ks. Roman Lompa, dyrektor warmińskiego Caritas. – Wszystkie kanonie przeszły gruntowną modernizację finansowaną ze środków Caritas, PFRON i MNiSW – dodaje ks. Lompa.