Mafia na kolei

PAP

publikacja 06.03.2012 12:30

Budowa kolei dużych prędkości Turyn-Lyon może stać się "żyłą złota" dla włoskich mafii - ostrzega autor bestsellera "Gomorra", Roberto Saviano. Pisarz zaapelował do rządu Włoch, by nie dopuścił do tego, aby gangi przejęły kontrolę nad tą inwestycją.

Mafia na kolei Pociąg na rzymskim dworcu Termini HENRYK PRZONDZIONO/GOSC NIEDZIELNY

W artykule, opublikowanym we wtorek na łamach dziennika "La Repubblica", Saviano napisał, że w ostatnich latach budowa szybkich kolei we Włoszech jest "narzędziem do szerzenia się korupcji i przestępczości zorganizowanej".

Odnosząc się do trwających od dłuższego czasu protestów przeciwników kolei Turyn-Lyon Saviano wyraził przekonanie, że realne zagrożenie przejęcia kontroli nad nią przez mafijne gangi jest bardziej oczywiste od argumentacji, iż linia zniszczy środowisko naturalne w Alpach i od wszelkich dyskusji o tym, czy jest w ogóle potrzebna.

W jednej sprawie - jak twierdzi Saviano - trzeba zjednoczyć siły: "należy mieć odwagę i uświadomić sobie to, że państwo nie może obecnie zagwarantować tego, iż budowa ta nie stanie się największą kopalnią złota dla mafii".

Autor "Gomorry" uważa, że Włochy są wręcz "bezbronne" i bezradne wobec "agresywnej gospodarki mafijnej" i nie mają żadnych narzędzi prewencji.

"Rząd (Mario) Montiego musi zrozumieć, że ukrywanie tego problemu jest niebezpieczne" - uważa włoski pisarz, który żyje pod stałą ochroną policji, gdyż od lat ujawnia skalę zinfiltrowania przez mafię świata polityki, gospodarki i biznesu we Włoszech, także na północy kraju.

Zdaniem Saviano kluczową sprawą w debacie o budowie szybkiej kolei powinna być kwestia bezpieczeństwa systemu ekonomicznego kraju, któremu grozi dominacja mafijnych gangów, wygrywających przetargi na wielkie inwestycje. Wygrywają je zaś dlatego - uważa autor "Gomorry" - że prezentują się jako firmy nie budzące żadnych podejrzeń, a zarazem oferujące atrakcyjne ceny, wysoką jakość i szybkie wykonanie.

Pisarz zauważył, że realizacja innych tras szybkiej kolei we Włoszech to historia kumulacji kapitału przez mafijne kartele, działające w sektorze budowlanym.

Artykuł Roberto Saviano to kolejny głos w dyskusji, zdominowanej przez gwałtowne protesty przeciwników kolei w Piemoncie i piątkową deklarację premiera Montiego, który zapowiedział, że jego rząd zamierza doprowadzić do realizacji tej inwestycji i nie będzie tolerował przemocy podczas manifestacji.