Przedpremiera bez rodziny Margareth Thatcher

Edward Kabiesz

publikacja 05.01.2012 14:53

Reżyser Phyllida Lloyd poinformowała media, że rodzina Margaret Thatcher odrzuciła zaproszenie na specjalny przedpremierowy pokaz „Żelaznej Damy“.

Przedpremiera bez rodziny Margareth Thatcher Meryl Streep jako Żelazna Dama Best Film

W wywiadzie dla BBC Radio Lloyd poinformowała, że twórcy zaprosili rodzinę Thatcher na jeden z pierwszych pokazów filmu, nie dostali jednak odpowiedzi na zaproszenie. „To mieli być pierwsi widzowie screeningu dopiero skończonego filmu.“ powiedziała Lloyd. „Nasze zaproszenie nie zostało przyjęte“.

Filmowa biografia Margaret Thatcher od początku budzi kontrowersje. Broniąc swojej wersji biografii Thatcher, Lloyd mówi, że wiele elementów fabuły to czysta kreacja. Rodzina Margaret Thatcher nie zaangażowała się w ten projekt, o czym świadczy również fakt, że choć film inspirowany był książką Carola Thatchera pt. „A Swim-on Part in the Goldfish Bowl“, jego nazwisko nie pojawia się w napisach końcowych filmu. 

14 lutego „Żelazna Dama“ zostanie przedstawiona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Jak poinformowali organizatorzy festiwalu, Meryl Strzep zostanie w   uhonorowana honorową nagrodą Złotego Niedźwiedzia. „Streep jest znakomitą, wszechstronną aktorką, która z łatwością porusza się między rolami dramatycznymi i komediowymi" – powiedział dyrektor festiwalu Dieter Kosslick.

Głośna rola Margaret Thatcher w filmie Phyllidy Lloyd jeszcze przed kinową premierą w USA stała się filmowym wydarzeniem. Już dziś krytycy wróżą aktorce trzeciego Oscara.  Do polskich kin „Żelazna Dama“ trafi już 10 lutego.