Wizyta kard. Bertone

ag/KAI

|

GN 19/2009

publikacja 10.11.2011 11:27

Polska. Na przełomie kwietnia i maja przebywał w Polsce kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. 3 maja przewodniczył liturgii na Jasnej Górze, gdzie odbyły się główne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski.

Wizyta kard. Bertone W Bydgoszczy kard. Bertone konsekrował na biskupa ks. Jana Pawłowskiego, który został nuncjuszem w Kongu fot. AGENCJA GAZETA/TYMON MARKOWSKI

Tegoroczne święto połączone było z zakończeniem jubileuszu 700. rocznicy zatwierdzenia przez papieża zakonu paulinów. W uroczystościach udział wzięło kilkanaście tysięcy pielgrzymów. W kazaniu kard. Bertone powiedział, że wraz z pontyfikatem Jana Pawła II charakterystyczna dla Jasnej Góry duchowość maryjna, naznaczona głębią kultury i mentalności słowiańskiej, stała się dziedzictwem Kościoła powszechnego.

Przypomniał, że Królowa i Matka z Jasnej Góry jest dla Polaków symbolem narodowej wolności i uczuć religijnych, a częstochowskie sanktuarium to uprzywilejowane miejsce, w którym Chrystus jest obecny w dłoniach Maryi w sposób namacalny i konkretny. 2 maja wieczorem kard. Bertone spotkał się na Jasnej Górze z polskimi biskupami, którzy zapewnili go o solidarności z Benedyktem XVI.

Tego dnia sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej konsekrował na gdańskiej Zaspie kościół pw. Opatrzności Bożej, który stanął w miejscu, gdzie 22 lata temu Jan Paweł II odprawił Mszę św. w intencji ludzi pracy. 30 kwietnia i 1 maja kard. Bertone przebywał w Bydgoszczy – tam spotkał się w katedrze z klerykami oraz przedstawicielami różnych grup i stowarzyszeń.

Natomiast w sanktuarium Królowej Męczenników przewodniczył uroczystościom konsekracji biskupiej ks. prałata Jana Pawłowskiego, którego Benedykt XVI mianował nuncjuszem apostolskim w Kongu (Brazzaville) i w Gabonie. Na początku swego pobytu w Polsce kard. Bertone odwiedził Lublin, gdzie otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za „ogromny wkład w rozwój nauki prawa kanonicznego w czasie reformy kościelnego prawa publicznego”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.