Wolność słowa to luksus

ag/DPA

|

GN 19/2009

publikacja 10.11.2011 08:45

ŚWIAT. 3 maja obchodzony był Światowy Dzień Wolności Prasy. Przy okazji różne międzynarodowe instytucje przedstawiały raporty na temat stanu wolności słowa we współczesnym świecie.

Wolność słowa to luksus Zorganizowany przez „Reporterów bez Granic” protest przed ambasadą Iranu w Paryżu przeciwko skazaniu Roxany Saberi fot. AP PHOTO/REMY DE LA MAUVINIERE

Według oficjalnych statystyk, w 2008 roku w czasie wykonywania obowiązków służbowych zginęło 41 dziennikarzy, w bieżącym roku już 11. W więzieniach przebywa obecnie co najmniej 125 dziennikarzy. Wielu z nich – od lat. Morderstwa i aresztowania to najbardziej spektakularne metody zmuszania dziennikarzy do milczenia.

Często jednak dziennikarze z lęku przed prześladowaniami sami poddają się autocenzurze. Jak wynika z rocznego sprawozdania amerykańskiej organizacji „Freedom House”, w skali globalnej jedynie 17 procent wszystkich mieszkańców żyje w krajach respektujących całkowicie wolność słowa. Obok krajów rządzonych autorytarnie pogorszenie w tym zakresie odnotowano we Włoszech, w Izraelu i na Tajwanie. Według „Freedom House”, najgorzej jestwBirmie, naKubie, w Erytrei, Libii, Korei Północnej oraz wTurkmenistanie.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, pogorszyła się sytuacja w niektórych krajach Europy Wschodniej i Południowej. WBułgarii i w Chorwacji doszło do zabójstw dziennikarzy, w Bośni – do brutalnych napadów. W Rosji władze nie przejawiają woli chronienia zagrożonych przedstawicieli mediów. Lepszej ochrony dziennikarzy domaga się m.in. organizacja „Reporterzy bez Granic”.

W takich krajach, jak Rosja, Pakistan, Meksyk czy Włochy reporterzy ryzykują życiem, ujawniając publicznie afery i nadużycia. Oburzenie na całym świecie wywołało skazanie w niejawnym procesie w kwietniu br. w Iranie amerykańskiej dziennikarki irańskiego pochodzenia Roxany Saberi na osiem lat więzienia za rzekome szpiegostwo. Na skutek międzynarodowych protestów władze Iranu zadeklarowały wolę zrewidowania tego wyroku.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.